Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

spot_img

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler keşfedildi.

YAŞINI ÖĞRENMEK İÇİN ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER SAYILDI

Fransa, Montpellier Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, Yaşayan fosil lakaplı balığın müzede bulunan beden örneğini, ağaç halkalarından yaş algılaması metoduna emsal bir halde, üzerindeki çizgileri sayma sistemiyle incelendi.

100 YAŞINA KADAR YAŞAYABİLİYOR

Çalışmanın bulguları Current Biology mecmuasında yayınlanırken, balığın ekstra bir formda yavaş büyüdüğü ve yaklaşık 100 sene yaşayabileceği bildirildi.

HAMİLELİKLERİ 5 YIL SÜRÜYOR

Coelacanth cinsinin jenerasyonunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için cansız örnekleri incelenirken balıkların erkeklerinin 40 ila 69 yaşlarında cinsel olarak olgunlaştığı, dişilerinin 50’li yaşların sonlarına kadar cinsel olgunluğa ulaşmadığı ve hamilelik müddetlerinin 5 yıla kadar sürdüğü bildirildi.

UZUNLUĞU 1,8 METREYE KİLOSU 90 KİLOYA ULAŞABİLİYOR

Hamilelik mühletini, incelenen embriyoların yaşlarının hesaplanması usulüyle tespit eden bilim insanları, bu cinsin erkeklerinin, 1,8 metre uzunluğa ve 90 kiloya tartıya ulaşabildiğini aktardı.

Fransa, Montpellier Üniversitesi’nden Dr Bruno Ernande, “Coelacanth’ın hayat tarihini bilmek, soylarının devamı için daha güçlü müdafaa sağlayabilir” dedi.

Araştırma ile ilgili açıklamada bulunan Scripps Oşinografi Enstitüsü’nden Harold Walker, bu beş yıllık gebeliğin balık yahut rastgele bir hayvan için çok garip olduğunu söyledi.

SOYUNUN TÜKENDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYORDU

Yaklaşık 420 milyon yıldır var olan Coelacanth’ların 1938’de Güney Afrika açıklarında canlı olarak bulunana kadar soylarının tükendiği düşünülüyordu.
Bilim insanları ise uzun vakittir Coelacanth’ların yaklaşık 20 yıl yaşadığına inanıyorlardı.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...