Van Gölü’nün turizmine “dalış okulu” dopingi

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Van Gölü’nün su altı turizmine katkı sağlayacak Edremit Belediyesi Dalış Okulu açıldı.

Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, açılışta yaptığı konuşmada, okula ait projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti.

Dalışseverleri Van Gölü tabanındaki gizemi, mikrobiyalitleri ve canlıları keşfetmeye davet eden Bilmez, “Van mercan balığımız da yeni keşfedildi. 500 bin yıllık bir balık olduğuna inanıyoruz. Onun için bütün dalgıçları Van’a bekliyoruz. Okulumuz güzel, uğurlu olsun.” dedi.

Edremit Belediye Lideri İsmail Say ise bölgede bilhassa dalış turizminin geliştirilmesi konusunda kelam verdiklerini anımsatarak “İnşallah dalış okulu ile Van Gölü havzasında da dalış turizmi gelişecek. Denizin üstü üzere altındaki zenginliklerle de tüm halkımız buluşmuş olacak.” diye konuştu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Etraf Heyeti Lideri Tahsin Ceylan da ülkede lisanslı 400 bin civarında dalgıç bulunduğunu anlattı.

Kurumun, kentte resmi olarak açılan yetkili tek dalış okulu niteliği taşıdığını aktaran Ceylan, “İnanın buranın her tarafında kesinlikle bir dalış merkezinin olması gerekiyor. Zira Van Gölü, 600 bin yıllık bir geçmişe sahip. Çok fazla sırlarla dolu. Bu sırları aralamak dalgıçlara düşüyor.” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde kurdele kesilerek okul açıldı.

Açılışa, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve birtakım kurum müdürleri de katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yılmaz Kazandıoğlu

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...