Türkiye’den Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporuna tepki

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu‘nun (AP) 2019-2020 Yılı Türkiye Raporu’nda, “Türkiye-Avrupa Birliği (AB) alakalarını yine canlandırmaya yönelik uğraş harcanan bir devirde, nesnellikten uzak tavsiye kararının kabul edilmesinin mümkün olmadığını” bildirdi

Bakanlıktan mevzuya ait yapılan yazılı açıklamada, AP’nin tavsiye niteliğindeki 2019-2020 Yılı Türkiye Raporu’nun kabul edildiği hatırlatılarak, şu sözlere yer verildi:

“Türkiye ile AB ortasındaki bağlantıların, AB’ye üyelik perspektifi temelinde olumlu bir gündem çerçevesinde yine canlandırılmasına yönelik gayret harcandığı bir periyotta, tek taraflı ve nesnellikten uzak olan kelam konusu tavsiye kararının kabul edilmesi mümkün değildir. İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, idare yapısı ve siyasi partilere ait gerçek dışı tezler içeren, ülkemizin aktif, tahlil odaklı, insani ve teşebbüsçü dış siyasetini tehdit olarak gören, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs mevzularında büsbütün haksız, taraflı Yunan ve Rum tezlerini yansıtan ve 1915 olaylarına ait tek taraflı tutarsız Ermeni anlatılarına dayanan önyargılı bu yazımı reddediyoruz.”

Raporda yer alan tabirlerin Türkiye’nin iştirak müzakereleri sürecinin geleceğini tartışmaya açmaya yönelik olduğuna işaret edilen açıklamada, bu sözlerin “vizyonsuzluk ve ahde vefa prensibinden sapma çabası” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, iştirak müzakereleri sürecinde yaşanan duraksamanın, Türkiye’nin ıslahat iradesinin eksikliğinden yahut AB müktesebatını üstlenme yetersizliğinden değil, birtakım çevrelerin en başından bu yana üyelik sürecini Türkiye aleyhinde siyasi istismar vesilesi olarak kullanmış olmasından kaynaklandığını en uygun AB kurumları ve AP üyelerinin bildiğinin altı çizildi.

AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir amaç olduğu ve tüm Avrupa ve ötesi için bir kar olacağına dikkat çekilen açıklamada, şu sözler kullanıldı:

“Ülkemiz bu amaç doğrultusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir. AB tarafı, taahhütlerimizi yerine getirdiğimiz 18 Mart Türkiye-AB Mutabakatı kapsamında bilhassa göç konusunda gayretlerimizi telaffuzda takdir ederken, iştirak sürecinden göç iş birliğine kadar 18 Mart Mutabakatı’ndaki kendi taahhütlerini yerine getirme konusunda somut bir adım atamama kısır döngüsünden çıkmalıdır.

AB’ye aday ülke olarak, AP’den beklentimiz, Türkiye aleyhindeki temelsiz argümanların ve körü körüne suçlamaların taban bulduğu platform olmak yerine, Türkiye ile bağların nasıl geliştirilebileceği ile ülkemizin AB ile bütünleşme sürecine ne formda katkı sağlanabileceğine yönelik yapan çalışmalar yürütmesidir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Behlül Çetinkaya

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...