Tanpınar Edebiyat Yarışması sonuçlandı

spot_img

Tanpınar Edebiyat Yarışı sonuçlandı

Roman kolundaki yarışta kazananlar belirli oldu

BURSA – Osmangazi Belediyesi‘nin edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar için bu yıl 20’incisini tertip ettiği edebiyat yarışında kazananlar muhakkak oldu. Bu yıl roman kısmında yapılan müsabakada birinciliği “Kanbur” isimli yapıtıyla Zonguldak’tan Esra Kahya elde etti.

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl klâsik olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışına dönüşen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müsabakasının sonuçları muhakkak oldu. Roman kolunda düzenlenen yarışa Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Mersin, Ankara, Zonguldak, Elazığ ve Antalya başta olmak üzere yurdun dört bir yanından toplam 111 eser iştirak etti.

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde heyet üyelerinin de iştirakiyle düzenlenen basın toplantısında yarışta kazanan isimleri açıkladı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müsabakasının Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği kültürel faaliyetlerden en değerlisi olduğuna dikkat çeken Lider Mustafa Dündar, bu kıymetli faaliyeti 20. sefer yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Yarışın Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat müsabakası haline geldiğini tabir eden Dündar, “Yarışmamıza yalnızca ülkemizden değil, dünyanın farklı ülkelerinden de ağır iştirak olması bizler için bir gurur vesilesine dönüştü. Edebiyat dünyasına bir nebze de olsa katkı sağladığımızı düşündüren bu teveccüh nedeniyle yarışımızı her yıl tıpkı heyecanla düzenliyoruz. Tanpınar Edebiyat Yarışı, yalnızca bir müsabaka olmasından öte, kitapları ve mecmuasıyla, yazarlarımızla gerçekleştirdiğimiz sempozyumlarıyla ne memnun ki hatırı sayılır bir marka haline geldi. Bu süreçte hazırlanan ‘Tanpınar Zamanı’ isimli yıllık edebiyat ve fikir dergimizi bu yıl da kütüphanelerimize kazandırdık. Dergimize yazılarıyla katkı sağlayan şair ve yazarlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tanpınar Sempozyumunun 5 Haziran Cumartesi günü akademisyenlerin iştirakiyle Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirileceğini kaydeden Dündar, “Sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan kitabımızı da edebiyatseverlerle buluşturacağız. Bir öbür kitabımız da her sene olduğu üzere yarışta dereceye giren yapıtlardan oluşturulacak” diye konuştu.

Müsabakada “Kanbur” isimli yapıtıyla Zonguldak’tan Esra Kahya birinci, “Nilgün ve Nakkaş” isimli yapıtıyla İstanbul’dan Buyruk Ali Çevirme ikinci, “Bir Çingene Masalı” isimli yapıtıyla İzmir’den Eşref Karadağ üçüncü oldu. Mansiyon mükafatlarını ise “Tesis” isimli yapıtıyla Antalya’dan Melisa Parlak, “Harmança” isimli yapıtıyla Elazığ’dan Emrah Özdemir ve “Keyfiyet” isimli yapıtıyla Bursa’dan Kadriye Gencer kazandı.

Toplantının akabinde Lider Dündar, katılanlara Osmangazi Belediyesi Ekolojik Hayat Merkezi’nde yetiştirilen cet tohumlarından elde edilen fidelerden ikram etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...