“Süper Çiçek Kanlı Ay” Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gözlemlendi! Gören hemen telefonuna sarıldı

spot_img

Güneş ışınlarının atmosferden geçerken dalga uzunluklarına nazaran renk değiştirmesi ile oluşan Kanlı Ay tutulması kartpostallık imgeler oluşturdu. Ayın olağandan daha büyük ve parlak göründüğü nadir gök olaylarından olan Harika Çiçek Kanlı Ay, İstanbul’un simge yapıtlarıyla bir ortaya geldi.

Saat 21.00 prestijiyle Çamlıca Camii’nin yanından kendini göstermeye başlayan ayın kızıl hali, birçok yerden izlenebildi.

VAN’DA DA BÜYÜLEYEN MANZARALAR

‘Süper Ay’ Van’da da seyrine doyumsuz görüntü oluşturdu. Havanın da açık olduğu kentte, ‘Süper Ay’ net bir formda gözlemlendi. Ay’ın bu hali seyrine doyumsuz görüntü ortaya çıkardı.

TÜBİTAK CANLI YAYINLADI

Harika Kanlı Ay ile ilgili Youtube sayfasından saat 21.00 itibariyle canlı yayın başlatan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinden yapılan açıklamada, 26 Mayıs 2021 tarihinde akşam güneydoğu ufkundan yükselen ve dolunay evresinde olan ay, yörüngesi üzerinde dünyaya en yakın noktadan geçti.

Yer küreye en yakın pozisyonda olması nedeniyle öteki dolunaylardan daha büyük görünen bu dolunay, üstün ay olarak isimlendiriliyor.

356 BİN 794 KİLOMETREDEN GEÇECEK

Ayın gezegenimize en uzak olduğu geçişin 12 Mayıs 2021 saat 00.53te, ay birinci hilal evresindeyken gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “Bu anda ayın gezegenimize uzaklığı 406 bin 512 kilometre olmuştur. Emsal biçimde 2021 yılı içinde gerçekleşecek enberide olma durumları ortasında uydumuzun bize en yakın olacağı tarih ise 4 Aralık saat 13.03tür. Bu sırada ay küçülen şişkin evrede (dolunay ile son dördün evreleri arasında) olacak ve 356 bin 794 kilometre uzaklıktan geçecektir” denildi.

ÜSTÜN AY

26 Mayısta ise ayın, sabaha karşı saat 04.50’de enberi noktasında olacağı ve yer kürenin merkezinden 357 bin 311 kilometre uzaklıkta bulunacağı kaydedildi. Bu vakitlerde ayın dolunay evresinde olacağı ve yer küreye en yakın pozisyonda olmasından ötürü daha büyük görüneceği belirtilerek, “süper ay” olarak isimlendirildiği söz edildi.

AY TUTULMASI

Açıklamada, ayın, dünyaya en yakın olduğu bu tarihte ‘ay tutulması’nın da gerçekleşeceği belirtilerek, şöyle denildi:

“Ay tutulması sırasında ay, yerin tam gölge konisi içerisine girer. Lakin yer atmosferi nedeniyle güneşten gelen mavi bölgedeki ışıklar saçılırken, kırmızı bölgedeki ışıklar ay yüzeyini aydınlatır ve ayın kırmızı görünmesine sebep olur. Bu durum halk ortasında ‘kanlı ay’ olarak isimlendirilir. Tam o anda ay, yere en yakın pozisyondaysa da ‘süper kanlı ay’ olarak isimlendirilir. Avustralya ve Büyük Okyanus civarındaki ülkelerden gözlenebilecek olan üstün kanlı ay maalesef ülkemizden gözlenemeyecek. Bizler ayı sadece üstün ay olarak gözleyebileceğiz.”

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...