Şükrü Saraçoğlu kimdir? Şükrü Saraçoğlu nerelidir? Şükrü Saraçoğlu kaç yıl Fenerbahçe başkanllığı yapmıştır?

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Bir periyot Fenerbahçe başkanlığı yapan ve vefatından 45 yıl sonra stada ismi verilen Şükrü Saraçoğlu, son devirde internette sıkça aranmaktadır. Pekala Şükrü Saraçoğlu kimdir? Şükrü Saraçoğlu aslen nereli? İşte Şükrü Saraçoğlu’nun biyografisi…

ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU KİMDİR?

Mehmet Şükrü Saracoğlu (1887, Ödemiş – 27 Aralık 1953, İstanbul), eski milletvekili ve başbakan.
Birinci ve orta okulu Ödemiş’te okuduktan sonra İzmir idadisi’ne girdi. İzmir idadisini birincilikle bitirerek, Mekteb-i Mülkiye’ye geçti.
1909 yılında Mekteb-i Mülkiye’ yi bitirerek İzmir Valiliği Maiyet Memurluğu’na atandı. İzmir Sultanisi’nde matematik-öğretmenliği yapan Saraçoğlu, 1911 yılında İttihat ve Terakki Ticaret Mekteb-i Müdürlüğü vazifesine getirildi.
1914 yılının Ocak ayında bir devlet bursu kazanan Saraçoğlu, Belçika’ya tahsile gitti. Kısa bir müddet sonra I. Dünya Savaşı patlayınca çabucak İzmir’e döndü. 1915 Mayıs’ında tekrar Cenevre Siyasi İlimler Akademisi’nde okumak için İsviçre’ye giderek burada dört yıl kaldı ve bu fakülteyi çok âlâ bir dereceyle bitirdi.
Mondros Mütarekesi’nden sonra Cenevre’de Türk Talebe Cemiyeti’ni kurarak bu cemiyet ismine Fransızca bir mecmuanın yayınlanmasını üstlendi. Türk Talebe Cemiyeti’nin lideri olarak Avrupa kamuoyunda Mondros kurallarının aksiliğine reaksiyon yaratmak için uğraşlar vererek Osmanlı Devleti’nin haklarını savundu.
O günlerde İzmir işgal edilince Türkiye’ye gideceğini öğrendiği bir İtalyan gemisine kaçak binip yurda döndü. Ulusal Kurtuluş Hareketi’ne katıldı.
Kuşadası, Nazilli ve Aydın yörelerinde kurulan Kuva-yi Ulusala hareketlerinin örgütlenmesinde çalıştı. Osmanlı Meclisi Mebusanı’na İzmir milletvekili olarak seçildiyse de, Saraçoğlu bu misyona katılmadı.
Saraçoğlu, 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne İzmir Mebusu olarak girdi.
Fethi Okyar hükümetinde Ulusal Eğitim Bakanlığı yapan Saraçoğlu, 1926’da Yunanlılarla kurulan Mübadele Kurulu’na başkanlık etti.
Başbakanlığına kadar kurulan bütün hükümetlerde misyon aldı. Bu hükümetlerde Maliye, Adliye ve Hariciye vekilliklerinde bulundu. Varlık Vergisinin uygulanmasında öncülük etti. Saraçoğlu’nun 1932 yılında Paris’te Osmanlı borçlarının ödeme şartlarının saptanması görüşlerini Türkiye ismine yürüttü. 1933’de bir antlaşma imzaladı. Saraçoğlu’nun imzaladığı bu mutabakat ile genç Türkiye Cumhuriyeti’nin maliyesi soluk aldı.
Genç Cumhuriyet’in devlet organlarının kurumlaşmasında da emeği geçen Saraçoğlu, bakanlıkları sırasında avukatlık, hakimlik İcra İflas Kanunlarını hazırlamış ve çıkartmış iş temeline dayalı cezaevlerinin oluşmasını ve birinci örnek olarak İmralı’nın kuruluşunu sağlamıştır. Barem ve Emeklilik kanunları da Saraçoğlu’nun vaktinde oluşturulmuştur.
Fethi Okyar kabinesinde Maarif Vekili, İnönü’nün 3 ve 4. hükümetlerinde Adliye Vekili, ve 12’nci Refik Saydam hükümetinde Hariciye Vekili olan Mehmet Şükrü Saracoğlu, 1942 yılında Refik Saydam’ın mevti üzerine İnönü tarafından 9 Temmuz 1942 günü başkanlığa atanarak hükumeti kurmakla görevlendirildi.
5 Ağustos 1942’de hükümet programını okurken “Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve ebediyen Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan sıkıntısı olduğu kadar bir vicdan ve kültür sorunudur. Biz azalan yahut azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız.” demişti.
Refik Saydam’ın vefatı sonrasında 1942 yılında Başbakan olan Saraçoğlu, bu devrinde de Cumhuriyet periyodunun bütünsellik taşıyan seçim yasasını iki dereceli olarak hazırladı ve çıkarttı.
“Açık oy-gizli sayım” temellerine nazaran hazırlanan bu kanuna nazaran her seçmenin hangi partiye oy verdiği herkes tarafından görülebilecek, lakin oy sayımı bilinmeyen yapılacaktı. Bu metoda nazaran yapılan 1946 seçimlerini CHP kazandı. DP kurulduktan çabucak sonra yapılan bu “erken seçim”de DP yalnızca 16 vilayette seçime girebilmişti.
Nazi Almanyası’nın savaş yıllarındaki Ankara elçisi Von Papen ve onunla yakın bağda olan Türk hükümetinde yetkili gruptaydı. Refik Saydam, Şükrü Saracoğlu ve Numan Menemencioğlu’nun da dahil olduğu bu takım Nazi Almanyasını desteklemekte, Almanya ile dış ticareti Alman para ünitesi “Reichsmark” ile yapmakta, TC banknotlarını Almanya’da bastırmakta, Almanya’ya paslanmaz çeliğin hammaddesi olan krom sevkiyatı yapmakta ve Sovyetler Birliği’nin işgal ettiği Kırım ve Kafkasyadaki Türk topraklarında askeri harekat yapmakta olan Nazi Ordusunu cephede takip etmek için kumandanlar yollamaktaydı.
İkinci Dünya Savaşı’nın “Milli Şef”likle yönetim edilen Almanya ve İtalya tarafından kaybedilmesi ve Sovyetler Birliği’nin Türkiye’den Kars, Ardahan, Artvin ve Sarıkamış’ı istemesinden sonra 1946’da Saraçoğlu istifa ederek Başbakanlığı Recep Peker’e devretti. 1 Kasım[1948 ve 22 Mayıs 1950 yılları ortasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yaptı.
1950 genel seçimlerinde kâfi oy alamayan Saraçoğlu TBMM’ye seçilemeyince siyaseti bıraktı. 27 Aralık 1953’te İstanbul’da öldü. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU’NUN İSMİ FENERBAHÇE STADINA NE VAKİT VERİLDİ?

Şükrü Saracoğlu ayrıyeten 16 yıl boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmıştır. 22 Temmuz 1998 yılında alınan kararla Fenerbahçe Stadı’nın ismi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu olarak değiştirilmiştir.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...