Son dakika haberleri… “Sakarya, En Uzun Savaşın Hikayesi” Karatepe zirvesinde tanıtıldı

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılı anısına kaleme alınan “Sakarya, En Uzun Savaşın Hikayesi” isimli kitap, savaşın en kanlı gayretlerinden birinin geçtiği Polatlı ilçesindeki Karatepe’de tanıtıldı.

POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç ise 2004 yılından bugüne Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği topraklarda araştırma ve incelemeler yaptığını, bu toprakların her karışında isimsiz binlerce şehidin mezarlarının bulunduğunu lisana getirdi.

Koç, “Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası. Şu anda bulunduğumuz bu topraklar, şehitler diyarı Karatepe. Bu kitabımızı Karatepe’de 57. Tümen’e ve tüm şehitlerimize armağan ediyoruz.” dedi.

Sakarya denince pek çok kişinin aklına Adapazarı’nın geldiğini lakin bu savaşın Ankara’nın yanı başında yapıldığını, Polatlı’dan Haymana’ya cephe kurulduğunu, Karatepe’de tek bir atakta 700 Mehmetçik’in şehit olduğunu, Kartal Zirve ve Beştepeler yamaçlarında süngü atağına kalkan birçok askerlerin şehit edildiğini kaydeden Koç, “Bizler onlara çok şey borçluyuz. Sakarya bütün bir milletin savaşıydı. 100 yıl evvel bu savaşa katılmış, dayanak vermiş, cefasını çekmiş herkese borçluyuz.” diye konuştu.

Koç, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıldönümü anısına kaleme alınan kitapta bugüne kadar bilinmeyen birçok olayın aktarıldığını tabir etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Tuna

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...