Son dakika haberi! AYD Başkanı Burhan: “Yerel medyaya sahip çıkmak bir milli güvenlik meselesidir”

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

AYD Lideri Burhan: “Yerel medyaya sahip çıkmak bir ulusal güvenlik meselesidir”

ANKARA – Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan, mahallî medyanın ulusal güvenlik sorunu olduğunu belirterek, siyonist sermayenin mahallî medyayı ele geçirme tehlikesine dikkat çekti. Burhan, lokal medyanın ayakta kalabilmesi için TÜRKSAT’ın uydu fiyatlarını düşürmesini istedi.

Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Bugün Anadolu kanallarıyla üyemiz bulunan tüm lokal medya ismine basın toplantısı düzenliyoruz. Anadolu Yayıncılar Derneği lokal televizyonların yanında olan bir sivil toplum kuruluşu. Bizler mahallî medyanın problemlerini lisana getiriyoruz. Maalesef bugüne kadar TÜRKSAT uydu fiyatları konusunda lokal medyaya yardımcı olmadı. Ulusal televizyon kanalları ile mahallî televizyon kanalları birebir uydu fiyatını ödüyor. Burada bir adaletsizlik var. Ulusal televizyon kanallarının reklam gelirleri ile lokal televizyon kanallarının reklam gelirleri bir mi? Bizler tahminen 10 yıldır TÜRKSAT’a davet yapıyoruz, 200’e yakın davet yaptık, gittik sohbet de ettik, çaylarını da içtik tahlil olmadı. Pekala ben soruyorum ulusal televizyon kanalları Kanal D ile Fox ile SHOW TV ile ATV ile, ÇAY TV’nin Kanal Urfa’nın, Kanal Fırat’ın, KONTV’nin geliri tıpkı mı? Değil. Lütfen bu adaletsizliği masrafın. Lokal medyaya sahip çıkmak bir ulusal güvenlik problemidir. Sevgili TÜRKSAT yöneticileri sesimizi artık duyun. Bugün lokal televizyonların ismi TELAVİV TV olacaksa, Paris TV olacaksa, Moskova TV olacaksa ekonomik nedenlerden ötürü kapanacak ve yabancı sermaye satın alacaksa bu ulusal güvenlik sorunu değil midir? Neden lokal medyaya sahip çıkılmıyor?” dedi.

Son devirde yabancı medya mensuplarının Türkiye‘ye geldiğine dikkat çeken Burhan, “Türkiye’de operasyon yapıyorlar. DW, Reuters, Associated Pres, Sputnik hükümet aleyhine yayınlar yapıyor. Biz ise ulusal güvenlik, ezan, bayrak, cumhuriyet diyoruz. Bu kanallar Türkiye’de operasyon için artık yer haline geldiler. Siz lokal medyaya dayanak olmazsanız, bu kanalların yıkıcı tesirini kim giderecek?” diye konuştu.

“Siyonist medya Filistin’i hatalı çıkardı”

Burhan şöyle devam etti:

“Filistin’de ne oldu? Bu Reuters dediğimiz, Associated Pres dediğimiz ajansalar Filistinlileri hatalı ilan ediyor. Her gün İsrail katliam yapıyor. Buradan İsrail’i lanetliyoruz. Yabancı ajanslar İsrail’i haklı çıkarmak için her şeyi yaptılar. Mahallî medyaya sahip çıkmak ulusal güvenlik problemidir. Bir an evvel bu yanlıştan dönün. Üyelerimiz diyor ki ‘Pandemi sürecinde bile yardımcı olmadınız.’ Lütfen taleplerimizi duyun.”

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na teşekkür ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzlerce defa teşekkür ediyoruz, her mevzuda yardımcı oluyor” diyen Burhan, “TÜRKSAT’a da bu bahiste gerekli talimatları vermiştir. Ulaştırma Bakanımız bu sıkıntı süreçte lokal medyaya reklam takviyesi vererek ayakta kalmasına büyük katkı sağladı. Lakin TÜRKSAT’tan bir adım yok.”

Burhan, “RTÜK Lideri Ebubekir Şahin Beyefendi her vakit sıkıntıların tahlili noktasında mahallî medyanın yanında. Ebubekir Beyefendi görüşmemizde bize dedi ki ‘Elbette lokal medya ile ulusal medya tıpkı fiyatı ödemesin.’ Neden? RTÜK ceza verirken bile ulusal kanalların gelirleri yüksek olduğu için daha yüksek ceza veriyor, lokal medyanın gelirleri düşük olduğu için daha düşük ceza veriyor. Lütfen artık mahallî medyanın sesini duyun” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Adem Aslan

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...