Salgın, depresif duyguları artırdı

spot_img

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt öncülüğünde, koronavirüs salgınının bir yıl içinde toplumun ruh hali ve aile ilgileri üzerindeki tesirine ait araştırma gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde 18-77 yaş ortası yaklaşık 10 bin şahısla gerçekleştirilen çalışma, salgının bir yıllık müddette toplum ve bireyler üzerinde yarattığı ruhsal tahribatı gözler önüne serdi.

Araştırma iştirakçilerinin verdiği karşılıklardan elde edilen sonuçlara nazaran, bütün dünyada insanların hayatını derinden etkileyen salgın, Türkiye’de de hayat memnuniyetinin bir yıl içinde gerilemesine sebep oldu.

DEPRESİF HİSLERİ ARTIRDI

Bir yılı aşkın müddettir hayatımızda olan salgın, ömür memnuniyetinin gerilemesinin yanı sıra vefat, virüs kapma ve sevdiklerini kaybetme üzere telaşları da artırdı. Salgının birinci aylarında ‘ölüm endişem arttı’ diyenlerin yüzde 28’lik  oranı Nisan 2021’de yüzde 42’ye çıktı.

Virüs kapma korkusu yüzde 41’den yüzde 48’e yükselirken, iştirakçilerin yüzde 66’sı sevdiklerini kaybetme korkusu yaşadıklarını bildirdi.

Çalışmada, salgınla geçirilen son 1 yılda bireylerde depresif hislerin da arttığı görüldü. Bilhassa koronavirüs geçirenlerde depresif belirtilerin daha yüksek seyrettiği belirlendi.

Nisan 2020’de ‘Hayatım üzerinde denetim hissimi kaybettim’ diyenlerin oranı yüzde 31 iken, Nisan 2021’de bu oran yüzde 44’e, ‘Daha çabuk sonlanır ve öfkelenir hale geldim’ diyenlerin oranı da yüzde 38’den yüzde 46’ya yükseldi.

Çalışmada ayrıyeten, ‘Günlük işlerimi yapmakta zorlanır hale geldim’ diyenlerin oranı yüzde 41, ‘Uyku kalitem bozuldu’ diyenlerin ise yüzde 51 seviyesinde olduğu belirlendi

YALNIZLIK HİSLERİ ARTTI

Çalışmada dikkat çeken bir öteki sonuç ise ‘Sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissediyorum’ diyenlerin oranındaki artış oldu. Nisan 2020’de yüzde 39 olan bu oran bir yıl sonra yüzde 65’e yükseldi.

Çalışmada salgının yalnızlık duyuglarını da artırdığı tespit edildi. Nisan 2020’de ‘Yalnızlık hissim artı’ diyenlerin oranı yüzde 27 iken Nisan 2021’de yüzde 51 oldu.

Araştırmalarda Nisan 2020’de ‘Pandemide aile bağlarım güçlendi’ diyenlerin oranı yüzde 55 iken bu oran Nisan 2021’de yüzde 43’e geriledi. Buna karşılık ‘Aile içinde irtibat sıkıntıları yaşıyorum” diyenlerin oranı yüzde 17’den yüzde 27’ye çıktı.

İştirakçilerin yüzde 9’u ‘aile içi şiddet arttı’ görüşüne katılırken yüzde 41’i de ‘aile bireyleri huzursuz hale geldi’ dedi.

Buna rağmen ‘ailenin güç vakitlerde hala en kıymetli sığınaklardan biri olmaya devam ettiği’ görüşünde birleşen yüzde 65 oranındaki iştirakçiler, salgın devrinde aile bireyleri olarak maddi açıdan birbirlerini desteklediklerini lisana getirdi.

EN ÇOK KORKUYU BAYANLAR YAŞADI

Çalışmada; depresif belirtilerin, virüs kapma, vefat ve sevdiklerini kaybetme dehşetinin erkeklere nazaran bayan iştirakçilerde daha fazla görüldüğü, artan iş yükü ve gerilimin bayanların aile içi sıkıntılarını daha çok artırdığı da görüldü.

Rapora nazaran, en yüksek varoluşsal ve ekonomik korkular araştırma iştirakçisi 20’li yaşlardaki gençler ortasında yaşanırken aile bağlarının güçlenmesi durumunda hem depresyon belirtileri hem de ekonomik tasalar geriliyor. Sistemli gelir ve iş garantisi de depresif belirtileri azaltan ögeler ortasında bulunuyor.

Araştırmaların sonuçlarına ait açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Veysel Bozkurt, koronavirüsün bütün dünyada beşerler ortasındaki fizikî arayı açtığına, insanların sevdiklerinden uzaklaşmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Salgın sürecinde aile içi irtibat meselelerindeki artışa karşın toplumun çoğunluğunda aile içi dayanışmanın sürdüğünü gördük. Güçlü toplumsal bağlar ve güçlü aile bağları bireylerin zorluklara karşı dayanıklılıklarını artıran çok değerli faktörler. Yaptığımız araştırmalar da bize bunu gösterdi.” tabirlerini kullandı.

Ekonomik şartların bireylerin ruh halleri ve aile bağlantıları üzerinde son derece tesirli olduğunu kaydeden Bozkurt, “Ayrıca fakirler, gençler ve bayanlar ortasında depresyon belirtileri, telaş ve aile içi bağlantı problemleri çok daha fazla. Gençler için hareket alanının daralması, arkadaşlarından uzak kalmaları kadar istihdam korkusunun da tesirli olduğunu gördük.” formunda konuştu.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...