“Sakin kent” Uzundere, Kovid-19 salgınından bunalanlara adeta nefes aldırıyor

spot_img

Milletlerarası Sakin Kentler Birliğince “Türkiye’nin 11. sakin kenti” seçilen, Erzurum‘un Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz hududunda yer alan tabiat mükemmeli ilçesi Uzundere, etrafı yenilenen Tortum Şelalesi ve Yedigöller üzere doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde adeta nefes aldırıyor.

Erzurum Valiliği koordinesinde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Uzundere Belediyesi, Ziraî ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle, Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi etrafında geçen yıl kıymetli turizm yatırımları gerçekleştirildi.

Etrafında yürüyüş yolları, ağaçlandırma, engellilerin şelaleyi rahatlıkla görebileceği seyir terasları, dinlenme ile gezinti alanları, restoranlar ve otopark yapılan şelale, bilhassa gece gezilebilmesi için kurulan aydınlatma sistemiyle bir diğer hoşluğa büründü.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilen Tortum Şelalesi, bu yıl da kısıtlamaların kısmen kalkmasıyla yenilenen yüzüyle gece gündüz ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bungalov konutlar konaklamak isteyenleri konuk edecek

Kalabalıktan, kent hayatından bir nebze olsa uzaklaşmak ve Kovid-19 sürecinde tabiatla baş başa kalmak isteyenlere şırıl şırıl akan suları ile huzur veren şelale ile yöredeki Yedigöller, doğal güzellikleriyle ilgi görüyor.

Yemyeşil ağaç, çeşitli çiçek ve bitki cinslerinin çepeçevre sardığı, etrafında bungalov meskenlerin bulunduğu Yedigöller, ziyaretçilerini cezbediyor.

Sakin yapısıyla dikkati çeken Uzundere, gerek Tortum Şelalesi gerekse Yedigöller ile kalabalıktan uzaklaşıp tabiatla baş başa kalmak isteyenleri konuk ediyor.

“Tortum Şelalesi, herkesin bilhassa gelip görmesi gereken bir yer”

Ziyaretçilerden Mustafa Özdemir, AA muhabirine, daha evvel geldiği Tortum Şelalesi’nin etrafının kelam konusu devirde makus bir durumda olduğunu söyledi.

Erzurum Valisi Okay Memiş’in şelalenin onarımı ile yakından ilgilendiğini belirten Özdemir, “Erzurum hoş bir yer. Cağ kebabı ve Tortum Şelalesi çok hoş, Tortum Şelalesi, mutlaka herkesin geçerken gelmesi gereken yer değil, bilhassa gelip görmesi gereken bir yer.” dedi.

Özdemir, “Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıl ortadan sonra geliyoruz. Bu değişimi görmemiştik. O periyotla bu devir ortasında çok fark var. Pandemi 1,5 yıldır bizi içeri koydu. Şu anda insan içine girdiğimiz vakit kendimizi huzursuz hissediyoruz. Artık yavaş yavaş açılmamız gerektiğini hissediyoruz. Daima birlikte kurallara dikkat ederek inşallah en kısa vakitte bu hastalığı atlatır ve tekrar tabiat ile buluşup bu hoş görüntülerin tadını birlikte çıkartırız.” diye konuştu.

“Burası Doğu Anadolu’daki en hoş şelalelerden biri”

Ziyaretçilerden Samet İtimat ise Bursa’dan geldiğini ve Tortum Şelalesi’nin hoş bir yer olduğunu tabir ederek, şunları söyledi:

“Ben aslen Erzincanlıyım ve burası Doğu Anadolu’daki en hoş şelalelerden biri. Bizim orada da var lakin burası nitekim çok hoş. Bursa’da üretim yapan bir firmada çalışıyorum ve son 2 yıldır işten meskene meskenden işe gidiyoruz. Tatile gidemedik. Kısıtlamaların kalkmasıyla birkaç günlük kaçamak yapalım dedik. Katiyetle çok memnunuz, bilhassa bu türlü doğal alanların açık olması, temas üzere şeyler de yok sıhhatimiz açısından çok hoş.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yunus Hocaoğlu

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...