Şahap Kavcıoğlu’ndan ‘sıkı parasal duruş’ vurgusu

spot_img

Finansal İstikrar Raporu’nun 32’nci sayısına önsözü bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, 2020 yılında global ölçekte yaşanan koronavirüs  salgınının seyrine dair belirsizliklerin Finansal İstikrar Raporu’nun son sayısından bugüne kısmen devam ettiğini belirtti.

“SOSYAL İZOLASYON KIYMETLERİ KADEMELİ HALDE HAFİFLETİLMELİ”

Kavcıoğlu, başka taraftan toplumsal izolasyon tedbirlerinin kademeli biçimde hafifletilmesi ve periyoda has genişleyici maliye ve para siyasetlerinin takviyesi ile global iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin korunduğunu tabir etti.

“GÜÇLÜ SEYİR İÇ VE DIŞ TALEPLE DESTEKLENİYOR”

Türkiye iktisadında 2020 yılının üçüncü çeyreğiyle başlayan güçlü seyrin iç ve dış talep ile desteklendiğini vurgulayan Kavıoğlu, “Sanayi üretimi kuvvetli bir seyir izlerken, salgın kaynaklı belirsizlikler ve kısıtlayıcı önlemlerin tesiriyle hizmetler bölümünde kaydedilen toparlanma görece hudutlu kalmıştır. Dış talepteki artışın, altın ithalatındaki gerileme ve kredilerde finansal şartlardaki sıkılaşmanın tesiriyle kaydedilen yavaşlama ile cari süreçler istikrarında gözlenen güzelleşmenin önümüzdeki periyotta de süreceği öngörülmektedir.” sözlerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ PERİYOTTA KREDİ BÜYÜME ORANLARININ GERİLEMEYE DEVAM ETMESİ BEKLENMEKTEDİR”

Şahap Kavcıoğlu, salgına yönelik ekonomik önlemlerle borçluluk düzeylerinin 2020 yılından itibaren tüm dünyada arttığını belirtti.

Bu devirde Türkiye’de de gerek hanehalkının gerekse gerçek bölümün borçluluk oranlarında artışlar olduğunu fakat kelam konusu oranların gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında ve görece düşük düzeylerde gerçekleşmeye devam ettiğini vurgulayan Kavcıoğlu, gerçek dal firmalarının yabancı para konumundaki düzgünleşme eğiliminin devam etmesi ve kısa vadeli yabancı para borç karşılama oranındaki kuvvetli seyrin mali bünyelerinin kur gelişmelerine karşı dayanıklılığını artırdığının altını çizdi.

“SALGINDAKİ ARTIŞ YAVAŞLADI”

Kavcıoğlu, hanehalkı tarafında ise ferdi kredilerde salgın devrinde görülen artışın, son periyotta yavaşladığını tabir etti.

Kelam konusu eğilimin korunmasının, enflasyon ve cari istikrarın sürdürülebilirliği ile makroekonomik ve finansal istikrar açısından kıymet arz ettiğini belirten Kavcıoğlu, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki devirde kredi büyüme oranlarının gerilemeye devam etmesi beklenmektedir. Bankaların ihtiyatlı karşılık siyasetleri, yüksek sermaye ve likidite tamponları ile güçlü bilanço yapısı sonucunda etkin kalitesi kaynaklı riskler yönetilebilir düzeyde seyretmeye devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

“FİYAT İSTİKRARI OLUMLU TESİR BIRAKACAK”

Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrarın, ülke risk primlerindeki düşüş, karşıt para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği bedellendirilmektedir.

SIKI MALİ DURUŞ TAMPON VAZİFESİ ÜSTLENECEK

Sıkı nakdî duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve süreksiz oynaklıklara karşı değerli bir tampon fonksiyonu görecektir. Bu çerçevede, finansal istikrara ait aktüel durum ve görünümle birlikte global ve yurt içi makroekonomik gelişmelere yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 32’nci sayısının kullanıcılar için yararlı olmasını dilerim.”

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...