Rektörlerden ‘Filistin için adalet ve insan hakları çağrısı’ bildirisi

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, ‘Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı’ bildirisinin deklarasyonu için düzenlenen basın toplantısına çevrimiçi olarak iştirak sağladı.

OSTİM Teknik Üniversitesinde düzenlenen ve 10 üniversite rektörünün fiziki olarak iştirak sağladığı basın toplantısına öteki üniversite rektörleri de uzaktan erişim prosedürüyle katıldı.

Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, şu görüşlere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğü ve liderliğinde, Türkiye’nin İslam dünyasında bu kanın, bu zulmün, acımasızlığın, insanlık dışı olaylara sessiz kalınamayacağını bütün benliğimizle, varlığımızla ortaya koymamız son derece manalı ve manidardır. Münasebetiyle bizim üniversiteler olarak bu zulme bütün varlığımızla takviye verdiğimizi ortaya koymamız da hem Türkiye içerisinde hem de İslam coğrafyasında ve dünyada manalı ve değerli bir duruştur. Duruşumuz bu formda olduğunda inanıyorum ki İslam dünyasında da bir özgüven oluşacak ve Müslüman kardeşlerimiz yalnız ve kimsesiz olmadıklarını hissedeceklerdir. Hem Müslüman kardeşlerimiz ismine hem de insanlık ismine bu pervasızlığa dur dememiz; çocukları, bayanları, yaşlıları gözleri dönmüş bir biçimde katletmelerine duyarsız kalmamamız son derece kıymet arz etmektedir.”

Ortak bildiri

Toplantıda 184 üniversite rektörünün imzaladığı bildiri 3 lisanda okundu. Bildiri metninde şu açıklamalara yer verildi:

“İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uygulaya geldiği hayat hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve akınlara bir yenisini daha ekleyerek bebek, çocuk, bayan ve yaşlılar dahil çok sayıda günahsız sivil insanı öldürmüş, yaralamış, evsiz bırakmıştır.

İnsan haklarını umursamayan ve bir terör devleti haline gelen İsrail, dünya toplumunun gözü önünde, sistematik bir soykırım yoluyla çocuk, bayan ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, konutlarını ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam etmektedir.

Aralıksız devam eden kanlı akınlar sebebiyle üniversite rektörleri olarak milletlerarası topluma sesleniyoruz:

Birleşmiş Milletler’in (BM) milletlerarası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku unsurları çerçevesinde; akınlar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı; onurlu yaşama haklarını garanti altına alan hükümran bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli dayanak gecikmeksizin verilmelidir.

Milletlerarası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu cürümlerden ötürü hesap vermesinin ve kelam konusu kabahatlerin sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, memleketler arası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve akınlarına karşı net bir hal takınarak misyonlarını yerine getirmeye ve taarruzları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının ziyanlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.

Bu bildiride imzası olan bizler; Filistin halkının, en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması konusunda verdiği çabaya hürmet ile dayanak verdiğimizi ve ebediyen yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıyeten, akan kanın durması ve Filistinli çocuk, bayan ve yaşlılar başta olmak üzere taarruzların ortaya çıkarttığı acıların sonlandırılması için arabuluculuk dahil her türlü insani misyonu üstlenmeye hazır olduğumuzu memleketler arası kamuoyunun bilgisine hürmetle sunarız.” – ORDU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...