Prof. Dr. Alpay Azap: “Eğer toplumda belirli bir kesim aşılanmazsa salgında başa dönmek gibi kötü bir durumla karşılaşırız”

spot_img

Prof. Dr. Alpay Azap: “Eğer toplumda muhakkak bir kesim aşılanmazsa salgında başa dönmek üzere berbat bir durumla karşılaşırız”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği kongresinde salgınla gayret konuşuldu

Prof. Dr. Alpay Azap: “Pandeminin bitişi önümüzdeki yılın ocak, şubat ayı olur diye bekliyoruz”

“Herkesin tekrar baştan aşılanması gerekir”

“En makus aşı en düzgün Covid hastalığından iyidir”

İSTANBUL – Pandeminin gidişatına ait açıklamalarda bulunan KLİMİK Derneği Lideri Prof. Dr. Alpay Azap aşılama artmazsa salgında başa dönebileceğini belirtti. Azap, ” Tedbirler gevşetilecek umarım kademeli bir biçimde gevşetilecek. En makûs aşı en güzel Covid hastalığından yeterlidir. Şayet toplumda makul bir kesim aşılanmazsa virüs değişmeye devam eder yeni varyantlar çıkar. Bir müddet sonra aşıdan kaçabilecek kadar değişmiş olabilirler. O vakit herkesin tekrar baştan aşılanması gerekir. Salgında tabir yerindeyse başa dönmek üzere makus bir durumla karşılaşırız” dedi.

Tüm dünyayı tesiri altına alan korona virüsle gayret aşılamayla birlikte devam ederken Türkiye’de son periyotta hadise sayıları düşüşe geçti. Yerli aşı çalışmaları sürerken Pfizer-Biontech, Sputnic V, Sinovac aşılarının Türkiye’ye gelmesi için yeni muahedeler da yapıldı. 21’ncisi gerçekleştirilen Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği kongresinde de salgınla gayret, salgının gidişatı ve aşılama üzere hususlar çevrimiçi olarak üyelerle birlikte ele alınıyor. Dün başlayan oturumlar kapsamında KLİMİK Derneği Lideri Prof. Dr. Alpay Azap ve Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Şurası Üyesi ve KLİMİK Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, KLİMİK Derneği İdare Şurası Üyelerinden Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Prof. Dr. Selda Sayın Kutlu, Doç. Dr. Mehtap Aydın bugün basın toplantısında bir ortaya geldi.Toplantıda Türkiye’de salgındaki son durum, tedarik edilmesi planlanan aşılar ve aşılama çalışmalarına ait açıklamalarda bulunuldu.

“En makûs aşı en âlâ Covid hastalığından iyidir”

Pandemiyle çabanın tüm dünyada sürdüğünü ve aşılamanın çabada çok kıymetli bir yer çok tuttuğunu tabir eden Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Heyeti üyeliği de yapmış olan KLİMİK Derneği Lideri Prof. Dr. Alpay Azap, “Türkiye 270 milyon aşıyı temin edebilecek üzere görünüyor. Nüfusun 3 katı kadar bir aşı ölçüsü bu, hasebiyle aşı temin edilirse halkımız da istekli olursa çok süratli bir biçimde günde 1-1,5 milyon kişi aşılanarak birkaç ay içerisinde toplumun yüzde 50-60’ının aşılanması amacına ulaşma talihini yakalayabiliriz. En makus aşı en düzgün Covid hastalığından yeterlidir. Şayet toplumda makul bir kesim aşılanmazsa virüs, o kesim içerisinde dolaşmaya devam eder. Dolaştıkça da değişmeye devam eder yeni varyantlar çıkar. Bir mühlet sonra aşıdan kaçabilecek kadar değişmiş olabilirler. O vakit herkesin tekrar baştan aşılanması gerekir. Bu türlü bir durumun da yaşanmasını engellemek için aşılanmayı süratli bir biçimde tamamlamak gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“Pandeminin bitişi muhtemelen önümdeki yılın ocak, şubat ayı olur diye bekliyoruz”

Pandeminin bitişine yönelik açıklamalarda bulunan Azap, “Pandeminin bitişi muhtemelen önümdeki yılın ocak, şubat ayı olur diye bekliyoruz. Hindistan varyantı herkes merakla takip ediyor. Şunu söyleyemiyoruz şimdi bu varyantlar orjinal virüse karşı çok daha öldürücü o denli bir bilgi şimdi elimizde yok. O denli bir değişim noktasına gelir ki artık daha evvel geçirmiş olan bireylerin antikorları tanımaz bu virüsü ya da aşılanmış bireyler virüsü tanımaz ve tekrar salgında tabir yerindeyse başa dönmek üzere berbat bir durumla karşılaşırız. Şimdi maskeyi çıkarabilecek durumda değiliz. Açık havada arayı koruyamazsanız müddette uzarsa, açık havada olmanızın esirgeyici tesiri ortadan kalkıyor. Maskesiz bir biçimde gündelik hayata devam edebilmenin şartı aslında toplumda kâfi bağışıklığın oluşmuş olması. Tedbirler gevşetilecek umarım kademeli bir biçimde gevşetilecek” dedi.

“Biraz çabuk ediliyor, şu an mart başındaki durumumuzdayız”

Salgının seyrine ait açıklamalarda bulunan Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Heyeti Üyesi ve KLİMİK Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Önümüzdeki yaz dönemi için sahiden çok ümitliyiz. Hakikaten kelamı edildiği üzere aşılar gelirse ki baya tesirli aşı mesela mRNA aşısı epey tesirli bir aşı. Bunları tesirli bir halde yaparsak yazdan sonrasında ümidim var. Olumlu bakmaya çalışıyorum zira hepimiz yorulduk bunu bir denetim altına almak istiyoruz. Kısıtlamalardan kurtulmak istiyoruz. Fakat şu anda biraz çabuk ediliyor, şu an mart başındaki durumumuzdayız. Haziranı bilhassa biraz daha denetimli bir biçimde gitmemiz gerektiğini düşünüyorum, açılmak için tez etmemeliyiz. Haziran ayını bir kazaya uğramadan atlatmak istiyoruz. Kimsenin bu aşıları olmaktan korkmasına gerek yok” biçiminde konuştu.

“Açık havada da, kapalı ortamlarda da şuan da maskeyi çıkaramayız”

Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Konseyi üyelerinin açılma kararlarından haberi olmadığı istikametindeki açıklamaları pahalandıran Yavuz, “Üzücü bir durum oldu sahiden marttaki açılmayı ben bilmiyordum, kendi adıma söyleyebilirim. Mart başındaki durumda olduğumuzu düşünüyorum değişen hiçbir şey yok. Gördük ne olduğunu çılgın bir açılma olursa, kongreler, toplantılar. Görüyorsunuz çevrimiçi kongre yapıyoruz. Sakin olup bilimsel gerçeklere nazaran hareket edersek ekonomik olarak daha az kaybımız olacak. Açık havada tabi ki yanınızda kimse yoksa maske takmanıza gerek yok. O eşiklere ulaşılmış değil, son derece fazla hadise var. İnfeksiyonun bulaşma riski Türkiye’de hala yüksek, şu an yakın temaslarda açık havada da, kapalı ortamlarda da şuanda maskeyi çıkaramayız maalesef” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...