Portföy yönetim şirketlerinin başlangıç sermaye sınırı 3 katına çıktı

spot_img

Sermaye Piyasası Şurası’nın (SPK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ve portföy idare şirketleri ve bu şirketlerin faaliyetlerine ait temeller bildiriminde değişiklikler yapan bildirimiyle, sermaye yeterliliğine ait sonları da yükseltildi.

PORTFÖY BÜYÜKLÜĞÜNE AİT HUDUTLAR ARTTI

Buna nazaran, portföy idare şirketlerinin yönetilen portföy büyüklüğüne ait sonlar yaklaşık yüzde 50 artırıldı.

Öz sermaye zorunluluğuna ait hudutlar ise; 200 milyon liraya kadar olanlar için taban 6 milyon liraya, 200 milyon-1 milyar lira olanlar için minimum 8 milyon liraya, 1 milyar lira-7 milyar 500 bin lira olanlar için minimum 10 milyon liraya, 7 milyar 500 bin lirayı aşanlar için taban 20 milyon liraya yükseltildi.

DAHA EVVEL UYGULANAN ÖZ SERMAYE HUDUDU

Evvelki uygulamada öz sermaye sonu; yönetilen portföy büyüklüğü 100 milyon lira olanlar için taban 2 milyon lira, 100 milyon-500 milyon lira olanlar için taban 3 milyon lira, 500 milyon-5 milyar lira olanlar için taban 5 milyon lira, 5 milyar lirayı aşanlar için minimum 10 milyon lira olarak uygulanıyordu.

EK ÖZ SERMAYE YÜKÜMLÜLÜĞÜNE AİT MEBLAĞLAR YÜKSELDİ

Bu şirketler tarafından yönetilen portföy büyüklüğü sonunun aşılması durumunda ek öz sermaye yükümlülüğüne ait meblağlarda da değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, yüzde 0,02 kadar ek öz sermaye koşulu gerektiren ve evvelki uygulamada 10 milyar lira üzeri olarak uygulanan hudut, 15 milyar lira üzeri olarak belirlendi. Şirketin belirli bir meblağın üzerinde öz sermayeye sahip olması durumunda ek öz sermaye aranmamasına ait hudut ise 20 milyon liradan 40 milyon liraya çıkarıldı.

EN GEÇ 31 ARALIK’A KADAR MÜHLET

Bildiriye eklenen süreksiz unsura nazaran, bugünden evvel kuruluş müsaadesi alan şirketler, bu bildiriyle düzenlenen sermaye hudutlarına en geç 31 Aralık prestijiyle ahenk sağlayacaklar.

Şirketlerin, SPK tarafından şimdi karara bağlanmamış kuruluş müracaatlarında ise minimum başlangıç sermayesi olarak belirlenen meblağ uygulanacak.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...