Ordu Sağlık Müdürü Kasapoğlu, Kovid-19’a karşı aşılama çalışmalarını değerlendirdi Açıklaması

spot_img

Ordu Sıhhat Müdürü Mustafa Kasapoğlu, fındık ve yayla dönemi başlamadan Ordu’da Sıhhat Bakanlığının belirlediği yaş ve risk kümelerini yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Kasapoğlu, müdürlük binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaşımındaki bildirisini aldıklarını, eski olağanlara dönmek için kendilerinin de kollarını sıvadıklarını belirtti.

Gayelerinin fındık ve yayla dönemi başlamadan, Ordu’da Sıhhat Bakanlığının belirlediği yaş ve risk kümelerini aşılamak olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, Kovid-19 aşısının ikinci dozunu olduktan sonra bağışıklığın gelişmesinin birkaç hafta sürdüğünü aktardı.

Aşı uygulanan bireylerin, korunuyor olsa bile dışarıdan virüs alması halinde korunmayan bir öbür bireye bulaştırabildiğini anlatan Kasapoğlu, toplumsal bağışıklık oluşana kadar maske, uzaklık ve paklık önlemlerini uygulamaya devam etmek gerektiğine dikkati çekti.

Kasapoğlu, Türkiye genelinde bugün itibariyle 30 milyon civarında aşı yapıldığını, Ordu’da ise bugün itibariyle 365 bin dozu geçtiklerini lisana getirdi.

Ordu’da 65 yaş üstü vatandaşların yüzde 87,92’sini aşıladıklarını belirten Kasapoğlu, 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasının sürdüğünü, 31 Mayıs itibariyle 50 yaş ve üstü vatandaşları aşılamaya başlayacaklarını kaydetti.

Ordu’da şu ana kadar aşı yapılması gereken amaç nüfusun 274 bin 828 olduğunu aktaran Kasapoğlu, “Bizler bu nüfusun yüzde 76,61’ini aşıladık. 31 Mayıs itibariyle Akkuş’tan Mesudiye‘ye, Ünye’den merkezdeki hastanelerimize varıncaya kadar tüm hastanelerimizde Biontech aşısına başlamış olacağız.” dedi.

Kasapoğlu, Bakan Koca’nın geçen günlerde 30 milyon doz aşı geleceği bilgisini kamuoyu ile paylaştığına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu aşılarından yaklaşık 280 bin dozu Ordu’ya gelecek. Şu an itibariyle de Sıhhat Müdürlüğümüzün depolarında vatandaşımızın ya da maksat nüfusumuzu aşılayacak kadar aşımız mevcut durumdadır. Aşı Kovid-19 gayretinde en faal, en değerli silahtır. Aşı hakkı gelen vatandaşımızın aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz Böylelikle toplumsal bağışıklığı makul bir noktaya taşıyarak eski normallerimize dönebiliriz. Aşı hakkı geldiği halde aşılanmamış hemşehrimiz kalmasın istiyoruz.”

Ordu’ya fındık hasat periyodunda her yıl tarım emekçilerinin geldiğini anımsatan Kasapoğlu, tarım çalışanlarının sıralarının gelmesi halinde aşılanacağını tabir etti.

Kasapoğlu, Ordu’nun mobilizasyonu çok yüksek bir vilayet olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün Kabadüz’den birisi Mesudiye’ye, Mesudiye’deki bir kişi Aybastı’ya çok rahat gidip gelebilir ve şayet bireyler kurallara uymazsa ister istemez orada bulaş olur. Bulaş da birebir formda temasla devam edebilir. O yüzden sıfır olan ilçelerimiz var fakat bu nispi. Bugün vardır, bir hafta sonra bir tane olay çıkabiliyor. Lakin şunun altını bilhassa çizmek istiyorum, an itibariyle Ordu’muz pik dönemimin çok çok altlarına indi. Çok rahatlıkla 100’lerin altındayız diyebilirim.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eyüp Elevli

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...