Muharrem ayı ne zaman, hangi tarihte? Aşure günü tarihi 2021

spot_img

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayının sona ermesinin akabinde gözler, Muharrem ayı ve Aşure gününe çevrildi.

Milyonlarca vatandaş, Muharrem ayının 2021 yılında ne vakte, hangi tarihe denk geldiğini araştırmaya başladı. Öte yandan Muharrem ayının onuncu günü idrak edilen Aşure gününün tarihi de merak ediliyor.

Muharrem ayı ne vakit? Aşure günü hangi tarihte? soruları, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan dini günler takvimiyle karşılık buldu.

Pekala, Muharrem ayı ne vakit, hangi tarihte? İşte Aşure günü tarihi 2021…

MUHARREM AYI NE VAKİT, HANGİ TARİHTE?

”Muharrem” hürmet edilen manasına gelmektedir.

Muharrem ayı, Hz. Peygamber (s.a.v) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir. Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve rahmetinin bolluğuna işarettir. Muharrem ayı, 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü başlayacak.

AŞURE GÜNÜ NE VAKİT 2021?

Aşure Günü ya da Aşura Günü, hicri takvimin birinci ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında Muharrem ayının 10’uncu gününde birçok kıymetli olay meydana geldiğine inanılmış ve bu güne özel bir değer atfedilmiştir.

Bu yıl Aşure günü, 18 Ağustos Çarşamba gününe denk gelecek.

AŞURE GÜNÜNÜN KIYMETİ NEDİR?

Aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı, birebir vakitte Hz. Peygamber (s.a.v)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve birçok Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir.

Kerbela’da zalimce şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu çabası ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...