Muğla’da “Stratonikeia” belgeselinin çekimleri başladı

spot_img

Muğla’nın Yatağan ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen Stratonikeia Antik Kenti’nin belgesel çekimleri başladı.

Direktörlüğünü Ertuğrul Karslıoğlu’nun yaptığı belgeselin Lagina Antik Kenti Hekate Kutsal Alanı’nda, tanrıça Hekate’nin elinde anahtarlar ile tapınağa girişinin canlandırıldığı sahnenin çekimleri gerçekleştirildi.

“Süper Ay” görünümünde gerçekleştirilen çekimleri, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Lideri Mustafa Toksöz, ilçe protokolü ve vatandaşlar da izledi.

“Burası inanılmaz bir yer”

Direktör Karslıoğlu, gazetecilere, Sinema Genel Müdürlüğü dayanağıyla projeye geçen ay başladıklarını söyledi.

Stratonikeia’nın yaşayan bir tarih ve kültür kenti olduğunu vurgulamak istediklerini tabir eden Karslıoğlu şöyle konuştu:

“Bu kent hala yaşıyor. 5 bin yıllık tarihi süreci var. Kültürler burada üst üste birikmiş. Burada hala yaşayan bugünün insanları var. Dört aile var. Kimi nedenlerle köy birkaç kez taşınmış lakin o yaşanabilirliğini hiç kaybetmemiş. Hatta buraya bir dönüş kelam konusu olacaktır. Hem evvelce yaşayanlar dönüyor hem birinci kez görenler burada yaşamak istiyor. Bu hem Stratonikeia tarih ve kültür kenti için çok kıymetli hem de Yatağan için çok değerli. Yatağan turizmi için burası inanılmaz bir yer.”

Birinci gösterim Stratonikeia’da yapılacak

Projenin kesin tamamlanma tarihinin kasım ayı olduğunu lisana getiren Karslıoğlu, lakin maksatlarının ekime girmeden belgeseli bitirmek olduğunu tabir etti.

Karslıoğlu, belgeselin birinci gösterimini Stratonikeia’daki antik tiyatroda yapmayı planladıklarının altını çizdi.

Belediye Lideri Toksöz ise Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin gelecek süreçte ilçeye bedel katacağını düşündüğünü lisana getirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Osman Akça

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...