Mersin’de bisiklet sürücüleri salyangoz fosili buldu

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Mersin’de üç bisiklet şoförü, 1400 rakımdaki yaylada gezerken buldukları salyangoz fosilini Deniz Canlıları Müzesine bağışladı.

Mersin Bisiklet Derneği Lideri Süleyman Uygun, kardeşi ve yeğeniyle, Toroslar ilçesinin Arslanköy Yaylası’nda bisiklet sürerken bir kayanın içinde salyangozu andıran fosil buldu.

Uygun, fosili, ayrıntılı inceleme yapılabilmesi için Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Eserleri Fakültesi bünyesindeki Deniz Canlıları Müzesine bağışladı.

MEÜ Su Eserleri Fakültesi Sürece Teknolojisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, fosili incelemeye aldı.

Ayas, yaptığı açıklamada, birinci incelemede elde ettikleri bulgulara nazaran salyangoz fosilinin, tarihi 55-65 milyon yıl öncesine dayanan Paleosen Devri’ne ilişkin olduğunu değerlendirdiklerini söyledi.

Toroslar bölgesinin çok sayıda deniz fosilini bünyesinde barındırdığını belirten Ayas, “Ender görülen bir salyangoz fosilini inceledik. Eski vakitlerde Anadolu’nun Tetis Denizi’nin tabanı olması nedeniyle o periyotlardan kalma bir deniz canlısı fosili. Bu tıpkı vakitte Anadolu’nun da bir deniz tabanı olduğunun delili. Fosilin, yaklaşık 55-65 milyon yıl öncesine ilişkin, Paleosen Devri kalıntısı olduğunu kıymetlendiriyoruz. Tabiatta gezerken bu şekil fosilleri bulan vatandaşların müzelerle görüşmesi kıymet taşıyor.” dedi.

Mersin Bisiklet Derneği Lideri Süleyman Uygun da yeğeninin dikkati üzerine fosili fark ettiklerini lisana getirerek, “Fosili birinci gördüğümüzde heyecanlandık ve sonrasında kayadan çıkardık. Birinci incelediğimizde, hazineden daha kıymetli bir şey bulduğumuzu anladık. Bir canlının taşlaşmasının milyonlarca yıl süreceğini bildiğimiz için çok heyecanlandık ve Deniz Canlıları Müzesi ile görüştük. Çok seçkin bir eser olduğunu öğrendik.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sezgin Pancar

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...