Kubbe-i Hadra’ya yeni çiniler yerleştirildi

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Kubbe-i Hadra’ya yeni çiniler yerleştirildi

Mevlana Hazretleri Türbesi’ndeki onarımı yapılan Kubbe-i Hadra’da yeni çiniler yerleştirildi

KONYA – Konya’nın simgesi olan Mevlana Hazretleri Türbesi’ndeki Kubbe-i Hadra’da tarihinde 8. kere yapılan onarım çalışmaları kapsamında yeni çiniler Konya protokolünün iştiraki ile monte edildi.

Onarım çalışmaları devam eden Hazreti Mevlana Türbesi’nin yeşil kubbesine asıl rengi olan turkuaz çiniler yerleştirildi. Çinilerin yerleştirilmesi öncesinde düzenlenen programda konuşan Konya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Fayda, onarım çalışmalarında yeni bir basamağa geçildiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde sürdürülen çalışmanın hayırla sonlanmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Hazreti Mevlana’ya hizmet etmek her beşere nasip olmaz”

Kubbe-i Hadra’nın onarım projesinin masraflarını karşılayan hayırsever iş adamı Ali Akkanat, “2011-2012 yıllarında Mevlana Türbesi’nin çatısını ve içerisini restore ettirmiştim. Yalnızca Kubbe-i Hadra kalmıştı. Bana burayı da yapmayı nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum. Zira Hazreti Mevlana’ya hizmet etmek her beşere nasip olmaz. Buraya hizmet eden herkes çok şanslı. Çok teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun da, eskilerin “Şerefü’l-mekan bi’l-mekin” kelamını hatırlatarak, “Mekanın onuru içindekilerden gelir. Yalnızca Konya’ya değil, tüm ülkemize erdem veren Hazreti Mevlana’nın huzurundayız. Osmanlı devrinde beş kere, Cumhuriyet periyodunda de iki kez değişen çinileri bugün 8. kere değiştireceğiz. Ali Akkanat’a, valimize, büyükşehir belediye liderimize, milletvekillerimize kadar sahip çıkan tüm haziruna hürmetlerimizi arz ediyoruz” dedi.

“Bu lütuf bize nasip oldu”

Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, “8. kere restore edilmesi lütfu hamd olsun bize de nasip oldu. Büyükşehir Belediyemizin çabucak Mevlana’nın önündeki onarımlarıyla yeniden art tarafta yapılacak çalışmalar kentimizin geleceğine ve turizmine hizmet edecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, dünyanın en kıymetli çekim merkezlerinden birinde olduklarını belirterek, “Hazreti Pir’e hizmet etmek bir hamd vesilesi hepimiz için. Bu çekim alanını, bu hoşluğu daha da güzelleştirmek ismine bugün bir kıymetli hizmete vesile olunuyor. Türkiye’nin en kıymetli hayırseverlerinden olan Ali Akkanat ağabeyimize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“80-100 yıl bu çini kaplamalar kenti temsil edecek”

AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı da, “Selçuklulara başşehirlik yapmış kentimizde sembolleşen Kubbe-i Hadra’da büyük bir değişim olacak. Ali Akkanat ağabeyimizden Allah razı olsun. Bu değişime vesile oldu. İnşallah tahminen 80-100 yıl bu çini kaplamalar kenti temsil etmeye devam edecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

“Bu kente hizmet etmekten büyük memnunluk duyuyoruz”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Kubbe-i Hadra’nın çinilerinin yenilenmesi etabında kıymetli bir aranın kat edilerek birinci çiniyi yeni yerine yerleştirmiş olacaklarını söyledi. Bu değerli işi üstlenen hayırsever iş adamı Ali Akkanat’a teşekkür eden Lider Altay, “Mevlana Türbesi Anadolu’nun kalbi ve manevi merkezidir. Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri babasıyla birlikte Belh’ten başlayan seyahatini o periyot yalnızca Anadolu’nun değil, dünyanın en kıymetli kentlerden bir tanesi olan kadim başkentimiz Konya’da nihayete erdiriyor. 13. yüzyıldan itibaren Hazreti Mevlana’nın kelamları tüm dünyaya bir ilham, bir ışık oluyor. Biz de bu kente hizmet etmekten büyük memnunluk duyuyoruz” dedi.

“Türbe etrafında her şey çok daha hoş olacak”

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Fazilet de, “Kubbe-i Hadra’ya birinci çiniyi koymanın heyecanını yaşıyoruz. Hayırsever Ali Akkanat’ı tebrik ediyoruz. Allah sayılarını çoğaltsın” sözlerini kullandı.

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ise, “Ali Akkanat ağabeyimize çok teşekkür ediyorum. Çok değerli hizmetleri oldu. Bugün çok değerli, bedelli bir yer olan Hazreti. Mevlana’nın türbesinde çini koyma sürecinin Konyamıza güzel olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

“Türk-İslam tarihinin çok değerli yapıtlarını gelecek jenerasyonlarla buluşturmak çok önemli”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, çok kıymetli bir yerde hoş bir faaliyete ortak olmaktan büyük bir manevi haz duyduğunu söz ederek, “Kültür Bakanlığımızla birlikte mahalli yönetimlerimizin bu noktada hassas olması da çok değerli. Türk-İslam tarihinin çok kıymetli yapıtlarının üzerindeki tozları silmek, bunları aslına rücu ettirmek ve gelecek jenerasyonlarla buluşturmak çok değerli. Bu manada klasik faaliyetlerinin dışında mahalli yönetimlerimizin, Konya belediyeciliğinin bu noktalardaki performansı takdire şayandır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programda konuşmaların akabinde protokol mensupları Kubbe-i Hadra’ya birinci çiniyi monte etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...