Kovid-19 sonrası “kimyasal kokulardan uzak durun” tavsiyesi

spot_img

Kulak burun boğaz hastalıkları ve baş boyun cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, Kovid-19 geçirenlerin koku ve tat kaybının geçip geçmediğini anlamak için çamaşır suyu, deterjan, parfüm üzere kimyasal kokular yerine kahve, nane ya da gül yaprağı üzere kokular koklamasını tavsiye etti.

Yalçınkaya, Kovid-19 nedeniyle koku ve tat kaybı yaşayan hastaların yapması gerekenleri AA muhabirine anlattı.

Uzun vakittir koku ve tat algısı üzerine çalışmalar yaptığını belirten Yalçınkaya, nezle, grip üzere enfeksiyonlarda da koku ve tat kaybı yaşandığını fakat bunun az sayıda şahısta görülmesi sebebiyle çok bilinmediğini söyledi.

Yalçınkaya, koronavirüsün koku tat kaybı yapma oranının influenza virüsünden daha fazla olduğuna işaret ederek, “Hem sayısal olarak yüksek, yani 100 hastanın 50’sinde görebiliyoruz hem de yaptığı koku tat kaybının derecesi daha yüksek.” dedi.

Koku ve tat kaybı yaşanmasının pek çok nedeni olduğunu tabir eden Yalçınkaya, bu husustaki araştırmaların devam ettiğini lakin virüsün koku hudut hücrelerini tutmasının bilinen en değerli neden olarak değerlendirildiğini lisana getirdi.

“Tedaviye ne kadar erken başlarsak kalıcı olma ihtimali azalıyor”

Koku hudutlarının öteki sonlardan farklı olarak daha açıkta ve hassas olduğunu anlatan Yalçınkaya, şöyle konuştu:

“Tam geçiş yolu üzerinde bulunması, tıpkı vakitte bu enfeksiyon sırasında orada ödem, kanlanma azalması üzere durumlar olması nedeniyle burada koku tat kaybı, bilhassa de koku kaybı oluyor. Koku kaybı olan insanlarda da tat kaybı zati olur. Pek çok kişi uzun müddettir koku ve tat kaybı yaşadı ve bu rahatsızlığın kalıcı olma ihtimali var. Kalıcı olup olmadığını hastanın anlaması mümkün değil lakin iki haftada geçmediyse biz bu hastaları pahalandırmak, görmek, muayene etmek istiyoruz. Zira tedaviye ne kadar erken başlarsak kalıcı olma ihtimali azalıyor ve daha yüz güldürücü sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz.”

“Sigaradan uzak durulmalı”

Yalçınkaya, koku ve tat kaybı yaşayan hastalara çeşitli tekliflerde de bulundu. Tedavinin bireye özel olması ve uzun müddettir geçmeyen koku ve tat kaybı varsa tabip denetimi gerektiğini vurgulayan Yalçınkaya, şunları kaydetti:

“Doktor denetimi olmadan konutta geçirmeye çalışmak çok yanlışsız değil lakin bir halde bize ulaşmaları zorsa organik kokuları koklamak, yani içinde kimyasal olmadığına emin olunan kahve, nane, gül yağı üzere kokular ne kadar çok koklanırsa o kadar yeterli olabilir.”

Burna tuzlu su çekilmesinin de yararı olabileceğini lakin bunun dozunun güzel ayarlanması gerektiğini belirten Yalçınkaya, bu nedenle eczanelerde satılan okyanus suyunun tercih edilmesini tavsiye etti.

Doç. Dr. Yalçınkaya, tuzlu su sürecinin ödemin olduğu birinci periyotlar yararı olabileceğini lakin kişi uzun vakittir koku alamıyorsa bunun kesin bir tedavi yerine geçmeyeceğini lisana getirdi.

Kimyasal kokulardan mutlaka uzak durulmasını isteyen Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Kokuyu alıyor muyum, alamıyor muyum, bir deneyeyim diye çamaşır suyu, deterjan, parfüm üzere şeyler sık koklanırsa sorun olabilir. Bunu, koku tat sorunu olmayan bir insan bile sık yaparsa sorun yaşayabilir. Ayrıyeten, kesinlikle sigara içen insanların sigaradan uzak durmasını öneriyorum. B vitamini, D vitamini, çinko üzere tedavilerin de yararı var. Kullanılacak vitamin, mineral destekleri konusunda daima yayınlar çıkıyor lakin o kişinin o vitamine hiç gereksinimi olmayabilir, esasen B vitamini fazla olabilir. Bunları fazladan kullanmak yeterli olmaz. O yüzden tabip denetimini kesinlikle öneriyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aybüke İnal Kamacı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...