KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR – “Artık bu dünyadan ayrılacağını düşünüyorsun”

spot_img

Bingöl’de yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır atlatan ve bu süreçte birebir hastalıktan babasını kaybeden 47 yaşındaki diş tabibi Abdul Şakir Kavran, yaşadığı kaygılı ve düşünceli süreci unutamıyor.

Kentteki özel bir diş hastanesinde misyon yapan diyabet hastası Kavran, hastanede gördüğü 10 günlük tedavinin akabinde Kovid-19’u yenmeyi başardı.

Yaşadığı dehşetli ve zahmetli süreci AA muhabirine anlatan Kavran, geçen yıl kasım ayında hastane inşaatındaki çalışmaları takip ederken halsizlik yaşadığını söyledi.

Kavran, babası ve eşi ile yaptırdıkları test sonucunun müspet çıktığını belirterek, nefes almakta zorlandığını, yüksek ateş de olunca hastaneye gittiğini kaydetti.

Kavran, “Tomografi sonucu akciğerlerimin yüzde 60’ında virüsün yayıldığını söylediler. Oksijen gereksinimi hissetmeye başlamıştım. Fırat Üniversitesi Hastanesine sevkim yapıldı. 10 gün orada kaldım. Bu süreçte hastalık ilerliyordu. Beni takip eden tabip arkadaşlar ‘sabırlı ol’, ‘mücadele et’, ‘beslenmene dikkat et’ dediler. İlaç aldığımda şeker çok yükseliyordu. Şeker denetimi yapıp ilacı kesmek zorunda kalıyorlardı. Hasebiyle ilaç alamadım ve ilaç alamadığım için de hastalık önemli halde ilerliyordu.” diye konuştu.

“Yoğun bakıma giden hiç kimse o süreçte geri gelmedi”

“Geceleri hiç yatamıyordum.” diyen Kavran, kimi vakit gözlerinin karardığını lisana getirdi.

Kavran, “Hastanedeki odam asansör kapısının karşısındaydı. Ağır bakıma zarurî olan hastalar götürülüyordu. Daima götürürken diyorlardı ki ‘Yukarısı daha yeterli. Orada biraz dinlenir tekrar geri getiririz.’ Fakat ağır bakıma giden hiç kimse o süreçte geri gelmedi.” dedi.

Bunun ruhsal olarak da kendisini rahatsız ettiğini anlatan Kavran, “Acaba gidenler vefat mı ediyor, öbür bir yere mi götürülüyordu? Bazen beni de götürme ihtimalleri oluşuyordu ve bu beni huzursuz ediyordu. Mevt korkusu işte.” sözlerini kullandı.

Bu süreçte babasının da hastanede Kovid-19 tedavisi gördüğüne dikkati çeken Kavran, tam toparlanmaya başladığı süreçte babasının vefat haberini aldığını söyledi. Kavran, babasının öldüğünü hekimlerden öğrendiğini lakin hastalığı nedeniyle cenazeye dahi gidemediğini belirtti.

Hekimin “2-3 ay sonra toparlanırsın” dediğini fakat daha uzun sürdüğünü vurgulayan Kavran, şöyle konuştu:

“Hastanede 10 gün kaldım, 10 kilo verdim. Akciğerlerimin yüzde 60-70’i virüsü tutmuştu. Bütün hayatın gözlerinin önünden bir şerit üzere geçiyor. Herkes gözünün önünden geçiyor. Artık bu dünyadan ayrılacağını düşünüyorsun. 6 ay oldu hala toparlanma süreci tam olarak neticelenmedi. Unutkanlık devam ediyor. Yürürken, yokuş yahut merdiven çıkarken beni çok rahatsız ediyor. Hastalığa yakalanmadan önlemlere uymak hayati derecede değerli.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aydın Arık

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...