Katar, Gazze’nin yeniden inşasına 500 milyon dolar katkıda bulunacak

spot_img

Katar Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdulrahman bin Casim El Thani, Katar’ın Gazze‘nin tekrar inşasına 500 milyon dolar katkıda bulunacağını açıkladı.

İsrail güçlerinin ataklarına gaye olan Gazze’nin yenide inşasına Katar’dan yardım açıklaması geldi. Katar Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdulrahman bin Casim El Thani yaptığı açıklamada, Katar’ın Gazze’nin tekrar inşasına 500 milyon dolar katkıda bulunacağını belirtti. El Thani, “Katar Buyruğu Pir Tamim bin Hamad El Thani’nin direktifi ile Katar Devleti, Gazze’nin yine inşası için 500 milyon dolarlık takviye verdiğini duyurdu” tabirlerini kullandı.

Ayrıyeten El Thani, Katar’ın Arap Barış Teşebbüsü’ne uygun olarak bağımsız devletlerini kurarak adil ve kalıcı bir tahlile ulaşmak ismine Filistinlileri desteklemeye devam edeceğine kelam verdi.

ABD’DE DE GAZZE’YE YARDIM EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün yaptığı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden idaresinin ABD Kongresi’nden Filistinliler için 75 milyon dolarlık kalkınma ve ekonomik yardım isteyeceğini belirtmişti. Blinken, ABD’nin Gazze’ye acil afet yardımı olarak 5,5 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) 32 milyon dolar katkı sağlayacağını da tabir etmişti.

MISIR’DAN GAZZE’YE 500 MİLYON DOLAR YARDIM

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından 18 Mayıs’ta yapılan açıklamada ise, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin yıkıma uğrayan Gazze Şeridi’nin tekrar inşasına yardımcı olmak ismine 500 milyon dolar bağışta bulunduğu kaydedilmişti.

Öte yandan İsrail’in onayıyla yıllarca abluka altındaki Gazze’ye nakit para yardımı sağlayan Katar, yılın başından bu yana Gazze Şeridi’ne 360 milyon dolarlık yardım kelamı vermişti.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...