Joe Biden, Etiyopya’nın Tigray bölgesi için ateşkes çağrısında bulundu

spot_img

Biden yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya’daki şiddet olaylarından ötürü derin tasa duyduğunu belirtti.

”SİYASİ YARALAR, SİLAH ZORUYLA İYİLEŞTİRİLEMEZ”

Biden, “Etiyopya’nın birçok kısmındaki bölgesel ve etnik bölünmelerin şiddetlenmesi ve şiddetin artması nedeniyle derin telaş duyuyorum. Tigray’da, yaygın cinsel şiddet de dahil geniş çaplı insan hakları ihlalleri kabul edilemezdir ve son bulmalıdır.” sözünü kullandı.

Her “arka plan” ve etnik kökenden kişinin barış ve güvenlik içinde yaşamaya hakkı olduğunu vurgulayan Biden, “Siyasi yaralar, silah zoruyla iyileştirilemez. Tigray’daki kanunsuz savaşçılar bir ateşkes ilan etmeli ve buna uymalı, Eritreli ve Amhara kuvvetleri de geri çekilmelidir.” davetinde bulundu.

Biden, hafta başında Birleşmiş Milletler İnsani Münasebetler Ofisinin, bu çatışmalar nedeniyle Etiyopya’nın 1980’lerden bu yanaki birinci kıtlığı yaşayabileceği ihtarında bulunduğunu anımsatarak, “Geniş çaplı bir kıtlığın önlenmesi ismine Etiyopyalı ve Eritreli kuvvetler bölgeye insani yardımın acil ve manisiz bir halde ulaştırılmasına müsaade vermelidir.” görüşünü paylaştı.

ABD’NİN AFRİKA BOYNUZU ÖZEL TEMSİLCİSİ BÖLGEYE GİDİYOR

ABD’nin Etiyopyalı başkanları ve kurumları, “uzlaşmaya ve insan haklarına saygıya” çağırdığını belirten Biden, böylelikle hem Etiyopya’nın birliği ve toprak bütünlüğünün korunacağı, hem de halkın güvenliğinin sağlanacağını kaydetti.

Biden, “Etiyopya hükümeti ve siyasi yelpazedeki öteki paydaşlar kapsamlı bir diyalog kurmalıdır. Birlikte çalışarak, Etiyopya halkı ülkenin siyasi geleceği için ortak bir vizyon kurabilir, sürdürülebilir ve adım bir ekonomik büyüme ve refah için taban oluşturabilir.” tavsiyesinde bulundu.

ABD’nin Etiyopya’ya zorluklarla uğraşta takviye taahhüdünde bulunduğunu anımsatan Biden, ABD’nin Afrika Boynuzun Özel Temsilcisi Jeff Beltman’ın bölgedeki meselelerin tahlili için diplomatik uğraş harcadığını ve gelecek hafta bölgeye gideceğini bildirdi.

TIGRAY’DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Kuzeydeki Tigray eyaletini yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçleri, 3 Kasım 2020’de Etiyopya’nın Kuzey Komutanlığı birliklerine saldırmış, Başbakan Abiy Ahmed, sonraki gün TPLF’ye karşı askeri harekat kararı almıştı.

Ordu, teslim olmayı reddeden isyancı TPLF güçlerinin denetimindeki Mekelle kentini 28 Kasım 2020’de ele geçirmişti.

Başbakan Ahmed, Mekelle’nin alınmasının akabinde operasyonun son kademesinin tamamladığını duyursa da bölgede çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...