İzmir’de lise öğrencileri su kirliliğine dikkat çekmek için İngilizce rap şarkısı yapıp klip çekti

spot_img

İzmir’de Çiğli Fen Lisesi ile Şehit Hakan Gülşen İmam Hatip Lisesinden öğrenciler, öğretmenlerinin dayanağıyla su kirliliğine dikkat çekmek için hazırladıkları rap müziğini İngilizce seslendirip klip çekti.

“Kirliliğin Değil Tahlilin Modülü Ol” başlıklı eTwinning projesi kapsamında İngilizce öğretmenleri Yasemen Caymaz, Leyla Dingin Öner ve Gürcistan’dan Taia Mamardashvilli, farkındalık oluşturmak için çalışma başlattı.

Bu kapsamda kelam konusu okullardan 10 öğrencinin kelamlarını yazdığı “Every Litter Bits Hurts” isimli müzik Çiğli Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Bengisu Henden tarafından bestelenip İngilizce rap olarak seslendirildi.

Çevreyi müdafaaya dair farkındalık oluşturacak söz ve görsellerin yer aldığı klip, toplumsal medya hesaplarından paylaşıldı.

Çiğli Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Yasemen Caymaz, AA muhabirine, projeye dahil olan öğrencilerin üstün uğraş göstererek kısa müddette müzik kelamlarını tamamladığını, üretimci ve müzisyen Yunus Akpunar’ın takviyesiyle müziğin oluştuğunu aktardı.

Şehit Hakan Gülşen İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni Leyla Dingin Öner de öğrencilerin İngilizceye hakimiyeti sayesinde milletlerarası alanda ses getirmeyi hedefleyen projeyi tamamladıklarını söz ederek, “Emek büsbütün öğrencilere ilişkin. Biz öğretmenleri olarak aracı olduk. Bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyoruz. Gençlere örnek olmak istedik zira gençler rap müzikleri seviyorlar ve onlara bu halde ulaşmaya çalıştık. Toplumsal medyadaki paylaşımlar sayesinde tüm Türkiye’ye ve yurt dışına ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Şarkıyı seslendiren Çiğli Fen Lisesi öğrencisi Bengisu Henden, daha evvel de rap şeklinde müzikler yazdığını, projenin konusunu çok beğendiğini belirterek, “Seslendirme konusunda da zati İngilizce rap dinlemeyi seviyordum, bu nedenle benim için kolay oldu. Yazdığım kısımları yarım saatte bitirdim lakin şarkıyı hazırlamak uzun sürdü.” diye konuştu.

Müziğin klibini hazırlayan Şehit Hakan Gülşen İmam Hatip Lisesi öğrencisi Meryem Demirulus ise zahmetli bir projeyi tamamladıklarını, ortaya çıkan işin kendilerini mutlu ettiğini lisana getirerek, “Şimdiden olumlu dönüşler almaya başladık.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Halil Fidan

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...