İsrail’in insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere komisyonu kurulacak

spot_img

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu’nda (İHK) İsrail işgali altında tutulan Filistin topraklarındaki “ciddi insan hakları durumunu” görüştüğü özel oturumu sona erdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Koordinatörü Pakistan ile Filistin’in ortaklaşa yaptığı müracaat üzerine düzenlenen oturumda, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuna ait sunulan karar tasarısı görüşüldü.

ALMANYA VE İNGİLTERE HAYIR OYU VERDİ

Kurulda Almanya, Avusturya ve İngiltere temsilcilerinin karar tasarısı aleyhinde konuşma yapması ve tasarıya hayır oyu istemesi dikkati çekti.

Venezuela temsilcisi ise İsrail’in “soykırıma varan insanlık suçlarını” şiddetle kınadıklarını vurguladı. Venezuela’nın yanı sıra Rusya da karar tasarısı için lehte oy kullanılmasını istedi. Pakistan ve Filistin’in ortaklaşa sunduğu tasarı hakkında yapılan konuşmaların akabinde 47 üyeli kurulda oylamaya geçildi.

İsrail aleyhindeki karar tasarısı, 14 çekimser, 9 aleyhte, 24 lehte oyla kabul edildi.

Avusturya, Bulgaristan, Kamerun, Çekya, Almanya, Malawi, Marshall Adaları, İngiltere ve Uruguay tasarı aleyhinde oy kullanan ülkeler oldu.

SİSTEMATİK AYRIMCILIK VE BASKI DA İNCELENECEK

Kabul edilen tasarıyla, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’deki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere ivedilikle milletlerarası bağımsız soruşturma kurulu kurulması kararlaştırıldı.

Tasarıya nazaran bağımsız soruşturma kurulu, İHK Lideri Fijili Nazhat Shameem Han tarafından atanacak ve 13 Nisan 2021’e kadar ve bu tarihten bu yana argüman edilen tüm memleketler arası insan hakları hukuku ihlalleri ve suistimalleri soruşturacak.

Ayrıyeten, ulusal, etnik, ırksal yahut dini kimliğe dayalı sistematik ayrımcılık ve baskı da dahil olmak üzere müddet gelen tansiyonların, istikrarsızlığın ve çatışmaların altındaki nedenler de mercek altına alınacak.

Kararda, ilgili tüm tarafların, soruşturma kurulu ile tam iş birliği yapması ve erişimi kolaylaştırması ibaresi yer aldı.

Memleketler arası topluma ve öteki bağışçılara da, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki Filistin halkına insani dayanağı ivedilikle harekete geçirme daveti yapıldı.

Ayrıyeten işgalci güç İsrail’e, Filistin halkına insani yardımların ulaştırılabilmesi için pürüz çıkarmaması davetinde bulunuldu.

“FİLİSTİN HALKI İÇİN GÜZEL BİR ADIM”

Öte yandan, Filistin’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Khraishi, BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) düzenlediği basın toplantısında kurulun kabul ettiği kararı kıymetlendirdi.

Büyükelçi Khraishi, araştırma komitesi kurulması kararından duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, “Bu, Filistin halkı için bir halde adalete ulaşmak ismine âlâ bir adım.” sözünü kullandı.

Kararla İsrail, Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’te, işgalci güç İsrail’e yönelik yeni bir izleme düzeneği kurulacağını düşündüğünü belirten Khraishi, kurulacak soruşturma komitesinin kalıcı olacağını, İsrail işgali sona erinceye kadar vazifesine devam edeceğini kaydetti.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...