“Hera’nın Şehri”nden çıkarılan eserlerin de sergilendiği müze, ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) antik kentindeki hafriyatlarda ortaya çıkarılan yapıtların de sergilendiği Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini adeta geçmişe seyahate çıkarıyor.

Milattan evvel ve sonra farklı uygarlıklara konut sahipliği yapan Tekirdağ’daki hafriyatlarda, Trak uygarlığının günlük ömrüne ilişkin eşyalar, mezarlar ve çeşitli eserler gün yüzüne çıkarıldı.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenen eserler, Trak medeniyetinin yanı sıra Trakya kültürünü yansıtan kısımlarıyla de tarihe ışık tutuyor.

Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, 1967’de kurulan müzede çok değerli yapıtların bulunduğunu söyledi.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki müzelerin her vakit ilgi çektiğini anlatan Hacıoğlu, “Trakya ismi Traklardan geliyor. Trakların kıymetli yapıtları, onlardan kalan kalıntılar bu müzelerde sergileniyor. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin arkeolojik kısmında Traklara ilişkin tümülüslerden çıkarılan gereçler yer alıyor. Dünyada Traklar ile ilgilenen ne kadar tarihçi, bilim adamı varsa müzeye gelerek bu yapıtları inceliyor.” dedi.

Hacıoğlu, müzede etnografya kısmının de bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Tekirdağ’ın kuruluşundan bugüne kadar geçen müddet içerisinde insanların kullandığı materyaller, halılar, kilimler, kıyafetler ve araç, gereçler de burada sergileniyor. Her ne kadar butik bir müze özelliği gösterse de içinde bulundurduğu tarihi ve kültürel eserler açısından fark yaratmakta. Tekirdağ dünyada Trak kent yerleşimi olarak kullanılan ve üzerinde hafriyat yapılan tek yerdir. ‘Hera’nın Şehri’ denilen ve yaklaşık 22 yıldır hafriyatları devam eden bu yerleşim yerindeki buluntular müzede ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mesut Karaduman

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...