Hamdullah Suphi Tanrıöver vefatının 55. yılında yad edildi

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Edebiyatçı ve siyasetçi Hamdullah Suphi Tanrıöver, vefatının 55. yılında çevrim içi düzenlenen aktiflikle anıldı.

Fatih Belediyesinin mesken sahipliğinde düzenlenen “Vefatının 55. Yılında Ulusal Hatip Hamdullah Suphi Tanrıöver” başlıklı aktiflik, belediyesin YouTube hesabında yayınlandı.

TYB İstanbul Şube Lideri Mahmut Bıyıklı’nın yönettiği programda, “Milli Hatip”in Meclis’teki güçlü ve tesirli konuşmalarının yanı sıra Maarif Vekilliği (Milli Eğitim Bakanlığı) ve Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği devrinde Türk kültürünün tanıtılmasına yönelik çabaları ele alındı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, Tanrıöver’in, kültür, edebiyat ve niyet tarihinde kıymetli izler bırakmış ve hizmetlerde bulunmuş önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Tanrıöver’in, Abdüllatif Suphi Paşa Konağı olarak da bilinen ve farklı vakitlerde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ile Türk Ocağı’nın merkez binası olarak kullanılan dedesinin konağında dünyaya geldiğini anlatan Samsakçı, şunları kaydetti:

“Önemli bir entelektüel muhitte yetişmiş, güzel bir eğitim almış, güzide okullarda hocalık yapmış, İstanbul’un işgalinden sonra İngilizlerin Malta’ya sürdükleri aydınlar içerisinde olabilecekken son anda kendisi yerine diğeri kazara tutuklanmış ve bu sayede karakol cemiyeti tarafından Ankara‘ya götürülmüştür. Ankara’da da Ulusal Çaba’yı yöneten Meclis’te değerli faaliyetlerde bulunmuş, Maarif Vekilliği yapmıştır hatta birinci Maarif Vekilimiz odur.”

Samsakçı, “Bu prestijle marşımızın hem yazdırılmasında hem de gazi Meclisimizce kabul edilmesinde Hamdullah Suphi Bey’in büyük hissesi vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Toplumun yükseltilmesinin eğitimden geçtiğini fark etti”

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koçak, Hamdullah Suphi Tanrıöver’in yalnızca Türk edebiyatının değil, Türk fikir tarihinin de tesis edilmesinde rol oynadığını belirtti.

Hamdullah Suphi’nin uzun yıllar Türk Ocağı’nın başkanlığını yaptığını anımsatan Koçak, Ankara’daki milletvekilliği ve Bükreş’teki büyükelçilik vazifesi dışında hayatını İstanbul’da geçiren Tanrıöver’in bu kentte vefat ettiğini söyledi.

Koçak, Hamdullah Suphi’nin Türk edebiyatı tarihinde hitabet tipinde öncü isimlerden olduğunu vurgulayarak, dedesinin Osmanlı’nın Maarif Vekili, kendisinin de Cumhuriyet devrinin birinci Maarif Vekili olduğu bilgisini paylaştı.

Şiirleri de bulunan Tanrıöver’in konuşmaları ve kültür hazinelerine ait yazdığı makaleleriyle öne çıktığını söz eden Koçak, “Türkiye’nin ya da bu toplumun yükseltilmesinin eğitimden geçtiğini fark eden, ulusal eğitimin Cumhuriyet devrindeki birinci programını yapan, kongreyi toplayan Hamdullah Suphi’dir.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Esad Şani

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...