Hac genelgesi 2021: Pandemide hac kuralları ve tedbirleri nelerdir?

spot_img

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada ise, bu yıl yapılacak olan hac ibadetinin Covid-19 salgını nedeni ile özel şartlar altında düzenleneceği duyurdu.

Suudi Arabistan tarafından yayınlanan 9 sayfalık genelge ile hac ibadeti ve hacı adayları ile ilgili kurallar belirli oldu.

Hacı adaylarının uyması gereken mecburilik ve kurallar merak ediliyor. Hacca gitmek isteyen vatandaşlar, genelgenin ayrıntılarını araştırıyor.

Pandemide hac önlemleri ve kuralları nelerdir? İşte hac genelgesi 2021..

PANDEMİDE HACCA GİTME KOŞULLARI VE ÖNLEMLERİ

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, geçen hafta yaptığı açıklamada, bu sene yapılacak hac ibadetinin Kovid-19 salgını sebebiyle özel şartlar altında yapılacağı bildirilmişti.

Yapılan bildiride, hac ibadetinin hacı adaylarının güvenliğini ve sıhhatini koruyacak tedbirler altında ve inançlı bir ortamda yapılacağı aktarılmıştı.

Suudi Arabistan’ın yayınladığı 9 sayfalık genelge ile hacı adayları ve hac ibadetine ait kurallar açıklandı.

KONTENJAN

Yayınlanan genelge ile birlikte bu yıl yapılacak hac ibadeti için yabancı ve yerli hacıları da içeren sırf 60 bin kişilik kontenjan hazırlandığı, yurt dışından 45 bin, yurt içinden ise 15 bin hacı adayının ise kabul edileceği açıklandı.

Kabul edilecek hacı adaylarının 18-60 yaş ortasında olması gerektiği belirtilirken gelecek hacı adaylarının sağlıklı şahıslar olması gerektiği kaydedildi. Bu kapsamda hac ziyareti öncesinde hacı adaylarının, son 6 ayda rastgele bir hastalık sebebiyle hastanede yatmamış olması, resmi kurumların sağladığı aşır kartıyla Kovid-19 aşısı olduklarını kanıtlamaları gerektiği açıklandı.

COVİD-19 AŞISI

Hacı adayının yaptırdığı Covid-19 aşısının, Suudi Arabistan Sıhhat Bakanlığı tarafından kabul gören aşılardan biri olması gerektiği aktarıldı.

Genelgede, 13 Mayıs’a kadar aşının 1’inci dozu, Suudi Arabistan’a gelmeden evvel ise aşının 2’nci dozunun yaptırılması gerektiği tabir edildi.

KARANTİNA KURALI

Yurt dışından hac ibadet için Suudi Arabistan’a gelecek adayların 3 gün karantinada kalma zaruriliği belirlenirken, hacı adaylarının maske ve toplumsal ara üzere önlemler ile korunmaya devam edeceği lisana getirildi.

Ayrıyeten yurt dışından gelen hacı adaylarına, PCR testleri yapılacağı belirtildi.

YEMEK HİZMETİ

Otellerde ve otel odalarında kalabalığın yaşanmasını önlemek için önlemler uygulanacağı söz edilirken, hacı adaylarının her birinin odalarına yemek hizmeti sunulacağı bildirildi. Bu tedbir ile açık büfe ve yemekhanelerdeki kalabalığın engellenmesi amaçlandığı aktarıldı.

Öte yandan, hacı adaylarının bütün bagajlarının dezenfekte edileceği ve bu kapsamda işçi görevlendirileceği açıklandı.

SEYAHAT

Seyahat mühletince her bir hacı adayına bir koltuk numarası tahsis edileceği belirtilirken, seyahat esnasında hacı adaylarının ayakta durmalarına müsaade verilmeyeceği duyuruldu.

Ailelerin birlikte oturmasına müsaade verileceği aktarılan genelgede, otobüslerdeki yolcu sayısının toplam kapasitenin yüzde 50’sini geçmeyeceği belirtildi. Otobüslerde her bir hacı adayı ortasında bir koltuğun boş bırakılacağı tabir edilen genelgede, yiyeceklerin ise sırf evvelden paketlenmiş bir halde hacı adaylarına ikram edileceği belirtildi.

ŞEYTAN TAŞLAMA

Şeytan taşlama için hacı adaylarına organizatörler tarafından steril poşetlerde paketlenmiş taşlar verileceği aktarılırken şeytan taşlama bölgesine gidiş ve dönüşlerinde kişi sayının 50’yi geçmeyeceği ve her bir katta eşit sayıda hacı adayı olacağı bildirildi.

HALILAR KALDIRILACAK

Mescid-i Haram’da, Covid-19 pandemisi sebebi ile bütün halıların kaldırılacağı açıklanırken, toplumsal aralığın korunması emeliyle yerlere  2 metrelik aralıklarla etiketler yapıştırılacağı tabir edildi.

 

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...