Fransa’da koronavirüs “sağlık kartı” uygulaması parlamentodan geçti

spot_img

Fransa’da Ulusal Mecliste salı günü yapılan oylamada kabul edilen yasa tasarısı, bugün de Senatodaki oylamada onaylandı.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN KADEMELİ GEÇİŞ DEVRİ

Yasa, ülkede geçerli olan acil sıhhat durumunun 1 Haziran’dan itibaren kademeli geçiş devriyle 30 Eylül’de sona erdirilmesinin yanı sıra tartışmalı koronavirüs sıhhat kartı uygulamasını içeriyor.

Uygulama, toplu etkinliklere katılmak için negatif Kovid-19 testi sonucu yahut aşı dokümanı ya da virüse yakalandıysa güzelleştiğini gösteren bir evrak beyan etmeyi mecburî tutuyor.

30 EYLÜL’E KADAR GEÇERLİ OLACAK

Koronavirüs sıhhat kartı uygulaması, 30 Eylül’e kadar geçerli olabilecek, yalnızca uzaklık, maske ve hijyen tedbirlerinin alınamadığı toplu etkinliklerle sınırlanacak. Uygulama, şahsî özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Öteki yandan muhalefetteki sol partiler, hükümete muğlak desteklerle değerli yetkiler verdiği gerekçesiyle maddeyi Anayasa Kuruluna taşıyacağını duyurdu.

Fransa’da Halk Sıhhati Kurumunun 26 Mayıs datalarına nazaran, ülkede 5 milyon 621 bin 696 bireyde koronavirüs tespit edildi, virüs nedeniyle 109 bin 52 kişi hayatını yitirdi.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...