Fotoğraf tutkunları Ağrı’nın tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak için yarışacak

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Ağrı Valiliğinin kentin tarihi ve doğal hoşluklarını tanıtmak ve bilinirliğini artırmak maksadıyla düzenlediği “2. Ulusal Foto Safari Yarışması” başladı.

Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü, Vilayet Özel Yönetimi, Serhat Kalkınma Ajansı, Foton Derneği ve Ağrı Belediyesinin katkılarıyla “Serhat Kentinde Tabiat ve İnsan” sloganıyla gerçekleştirilen yarışa 45 fotoğraf tutkunu katılıyor.

Kentin tarihi ve doğal hoşluklarını 3 gün boyunca fotoğraflanacağı müsabakada çekilen kareleri, heyet takımındaki fotoğraf sanatkarları Coşkun Aral, Bünyamin Aygün, Mustafa Seven ve Ali İhsan Öztürk kıymetlendirecek.

Yarışta dereceye giren fotoğraf tutkunlarına para mükafatı verilecek.

Vali Osman Varol, müsabaka öncesi kentteki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, kentin Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı ve Balık Gölü üzere kıymetli pahalara sahip olduğunu söyledi.

Ağrı Dağı’nın dünyanın her tarafından bilindiğini söz eden Varol, şöyle konuştu:

“Ağrı Dağı inanılmaz bir potansiyele sahip. İnsanlara Ağrı Dağı’nı gösterip yaşatmamız gerekiyor. Maalesef bu mevzuda gerideyiz. Nuh Peygamber ve Büyük Tufan ile ilgili birçok öykü var. İnanca yönelik durumlarda çok büyük argümanlarda bulunmak istemiyorum fakat sonuç prestijiyle dünya nüfusu ve inanç sistemlerinin önemli bir kısmı Nuh’un Gemisi’nin bu yörede ve bilhassa Ağrı Dağı’nın eteklerinde bir yerde olduğuna inanılıyor. Bu kadar insan buna inandığı vakit bu manada da burası çok cazip bir nokta. Merhum Orta Güler’in birinci fotoğrafını çektiği ve dünyaya tanıttığı Nuh’un Gemisi’nin izi, Telçeker köyünün üst tarafındadır. Bu çok değerli ve inanılmaz bir bedel.”

Vali Varol, Nuh’un Gemisi’nin izlerinin bulunduğu Telçeker köyüne gelen turistlerin gün uzunluğu Ağrı Dağı’nı izleyip ağladığını vatandaşlardan duyduklarını belirterek, kentin hoşluklarını uygun tanıtmak ve daha çok turist çekmek istediklerini lisana getirdi.

Foton Derneği Lideri ve heyet üyesi Coşkun Aral da insanlık tarihinin yine başlangıcına yer olan bir coğrafyada olduklarını ve burayı tanıtma misyonu kendilerine verildiği için onur duyduklarını anlattı.

Programa, Belediye Lider Vekili Mehmet Özgül, Vali Yardımcısı Ahmet Vezir Baycar, Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Ebu Muhsin Bulut, SERKA Genel Sekreteri Dr. İbrahim Taşdemir, heyet üyeleri ve fotoğraf tutkunları katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdullah Söylemez

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...