Fahrettin Koca: 1 milyondan fazla sağlık çalışanı aşılandı

spot_img

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sıhhat Asamblesinin İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 74’üncü genel konseyine görüntü konferansla katıldı.

Genel şuraya hitap eden Bakan Koca, “Covid-19 pandemisi devrinde ‘Daha sağlıklı, inançlı ve adil bir dünya inşa etmek’ teması ile bir ortaya gelmiş olduğumuz bu Asamble’yi, tarihi ve çok kıymetli bulduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Her ne kadar insan sıhhatini ve sıhhat hakkını korumak için uğraşlar versek de son günlerde tüm bu uğraşları boşa çıkartan çok acı gelişmeleri de yaşamaktayız. Global sıhhati korumak ve inşa etmek ismine vazifeli bu Örgüt’ün İdare Heyeti masasında oturup, insan sıhhati üzerine nutuklar atan bir ülkenin, çocukların bile ömür hakkını gözetmeden, sıhhat hizmeti sunan hastaneleri dahi zalimce maksat alarak insan sıhhatine nasıl bir tehdit oluşturduğunu acı bir biçimde müşahede etmekteyiz. Şayet insanlık dışı bu anlayışı görmezden gelir, Filistin’de yaşananlara sıhhat topluluğu olarak gerekli hassaslığı oluşturmaz, reaksiyonumuzu göstermez isek adil ve sağlıklı bir dünya inşa etme fikri hamasetten öte geçemez, bu toplantılar hiçbir mana taşımaz” dedi.

“ULUSLARARASI SİSTEM GÜÇLENDİRİLMEYE MUHTAÇ”

Koca, Covid-19’un tüm ülkeleri ve dalları direkt ya da dolaylı olarak etkilediğine vurgu yaparak, “Pandeminin iktisat üzerine tesirleri göz önünde bulundurulduğunda, sıhhat güvenliği ve maişetin devamlılığının tıpkı madalyonunun iki farklı yüzü olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız. Bu durum, aldıkları kararlar ve uygulamaları bakımından sıhhat siyaset yapıcılarına yalnızca insan sıhhati açısından değil; insan hayatını etkileyen bütün faktörler bakımından tarihi sorumluluklar yüklemektedir. İşte bu gelişmeler, sıhhat topluluğu olarak yıllardır konuştuğumuz sıhhat siyasetlerinde bütüncül hükümet yaklaşımı ve tek sıhhat uygulamalarını faal bir biçimde hayata geçirebilmemiz için bize tarihi fırsatlar sunmaktadır. İçinde bulunduğumuz pandemi, birinci andan itibaren tedarik zinciri, bilgi paylaşımı, cevap, bilgi toplama ve global yardımlaşma üzere birçok alanda milletlerarası sistemin ne kadar güçlendirilmeye muhtaç olduğunu ortaya koymuştur. Bilhassa milletlerarası dayanışma konusunda tüm dünyanın sınıfta kaldığı aşikârdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÖNCÜ OLDU”

Koca, Türkiye’nin ise, 158 ülkeye ve 14 milletlerarası kuruluşa sağladığı katkılar ile bu süreçte memleketler arası dayanışmanın en değerli öncülerinden olduğuna dikkat çekerek, “Bunun yanı sıra, Pandemilere Hazırlık ve Karşılık Bağımsız Paneli (IPPPR), Bağımsız Nezaret Müracaat Komitesi (IOAC) ve Milletlerarası Sıhhat Tüzüğü (IHR) Gözden Geçirme Komitesi’nin çalışmalarının çıktıları da dahil olmak üzere tüm bilgilerin ve öğrenilmiş derslerin ışığında DSÖ’nün güçlendirilmesi ve memleketler arası sistemin tekrar şekillendirilmesi konusunda gerekli adımları süratli ve kararlılıkla atmalıyız. Uzlaşı sağlanması halinde, Pandemi Çerçeve Mukavelesi de dahil olmak üzere tüm milletlerarası teşebbüsleri Türkiye olarak yapan bir halde destekleyeceğiz” sözlerini kullandı.

“1 MİLYONDAN FAZLA SAĞLIKÇIMIZI 45 GÜNDE AŞILADIK”

Bakan Koca, teklifleri ile ilan edilen 2021 Sıhhat Çalışanları Yılı’na ve yürütülen faaliyetlere çok büyük değer verdiklerini, bu bahisteki çalışmalara da süratle devam ettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Sağlık çalışanlarının aşılanmasının değerine ise özel bir vurgu yapmak isterim. Zira bu aşılama birebir vakitte sıhhat sistemlerinin devamlılığını da sağlamaktadır. Biz de Türkiye’de muvaffakiyetle uyguladığımız Covid-19 aşı programımızın birinci etabı olarak 1 milyondan fazla sıhhat çalışanımızı 45 günde aşılamayı başardık. Lakin, yalnızca sıhhat çalışanlarının aşılanmış olması kâfi değildir. Tıpkı tehdidi yaşayan sıhhat çalışanlarının ailelerinin de önceliklendirilmiş kümede olması gerektiğine inanıyor ve tüm dünyaya bu tarafta davette bulunuyorum. Bu anlayışla, ülkemde tüm sıhhat çalışanlarının ailelerinin aşılama çalışmalarının başlatıldığını da sizlerle paylaşmak isterim. Öbür yandan, Covid-19 aşılarına erişimde yaşanan etik ve epidemiyolojik problemlerin ve hakkaniyetli erişim konusunda içinde bulunduğumuz tehlikenin de altını çizmek isterim. Bu mevzu, fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferi, üretim kapasitelerinin artırılması ve dağıtım üzere birçok mevzuda tahliller üretmemiz gereken memleketler arası münasebetlerin en kritik ve acil gündem hususudur. İçinde bulunduğumuz bu periyot ve hatta önümüzdeki devirler de sıhhat tehditleri ve bu tehditlerin global yansımalarına sahne olacaktır. Başından beri söylediğimiz üzere tahlil, global düşünüp, yerelde başarılı uygulamalara bağlıdır. Fakat şunu da atlamamalıyız ki sonuncu muvaffakiyet, yereldeki uygulamaların milletlerarası ahengine dayanmaktadır.”


Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...