Evlenecek çiftler ücretsiz SMA testine yoğun ilgi gösteriyor

spot_img

– Evlenecek çiftler fiyatsız SMA testine ağır ilgi gösteriyor

ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediyesinin başlattığı yeni evlenecek çiftlere fiyatsız Spinal Musküler Atrofi testi takviyesine Başkentli çiftler ağır ilgi gösteriyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın duyurusunu yaptığı ve yeni evlenecek vatandaşlara sağlanacak fiyatsız Spinal Musküler Atrofi testi dayanağına genç çiftler ağır ilgi gösteriyor. Yaklaşık bir ayda 430 çift test yaptırmak için müracaatta bulunurken, “https://forms.ankara.bel.tr/smatesti” adresi üzerinden müracaatlar alınmaya devam ediyor.

Başşehir Üniversitesi ile 25 Şubat tarihinde yapılan protokol ve Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında oy birliği ile alınan karar sonrası toplumsal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile test müracaat sürecinin başladığını açıklayan Yavaş, “Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek Başkent’te SMA hastalığının önüne geçerek bir adım attık. Fiyatsız SMA testi dayanağı için müracaat sürecimiz başladı. Sağlıklı yarınlara birlikte yürüyeceğiz” demişti.

Test fiyatını büyükşehir karşılıyor

Lider Yavaş’ın 21 Nisan tarihinde yaptığı duyurunun akabinde “https://forms.ankara.bel.tr/smatesti” adresi üzerinden bugüne kadar 430 yeni evlenecek çift müracaatta bulunurken, test süreçleri Ramazan Bayramı ve tam kapanma sürecinin akabinde başlatıldı. Protokol kapsamında SMA hastalığının teşhisi hedefiyle mücavir alan sonları içerisinde 2021 yılı sonuna kadar evlenecek genç çiftlerden isteğe bağlı olarak birinin test fiyatı Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Büyükşehir’den halk sıhhatini korumak maksadıyla SMA testi için davet

Yeni evlenecek çiftlerin fiyatsız SMA testi dayanağı için müracaat sürecinin devam ettiğini ve genç çiftlerin SMA testi konusunda hassas olması gerektiğini vurgulayan Sıhhat İşleri Daire Lideri Seyfettin Aslan, şu açıklamalarda bulundu:

“Başkanımız Sayın Mansur Yavaş öncülüğünde her hemşehrimizin can sıhhatini önemsiyoruz. Ankaralıların her kederiyle hemhal olarak, yeterlilik bulaşıcıdır sloganıyla hareket ediyoruz. Bu anlayışla hareket eden belediyemiz bugüne kadar sırf tedavi edici tedbirlerle denetim altına alınmak istenen SMA hastalığını önlemek ve mümkün olduğunca ortadan kaldırmak için Başşehir Üniversitesi ile protokol yaptı. Buna nazaran evlenecek Ankaralı genç çiftlerimiz https://forms.ankara.bel.tr/smatesti üzerinden başvurmaları halinde fiyatları Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmek üzere Başşehir Üniversitesine yönlendirilecektir. SMA hastalığı önemli bir hastalık. Tedavi yüksek fiyatlarla yapılabiliyor. Bundan kurtulmanın yolu SMA testini yaptırabilmek. Yeni evlenecek çiftlere bu testi öneriyor ve testi yaptırmalarını istiyoruz.”

Testler yapılmaya başlandı, müracaat süreci devam ediyor

SMA hastalığının kıymetli ve güç bir hastalık süreci olduğunun altını çizen Başşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Şahin ise şu bilgileri verdi:

“SMA hastalığı toplumda yaklaşık on binde bir sıklıkta gözlenen lakin taşıyıcılığı hayli yüksek bir hastalık. Değerli bir toplum sıhhati sorunu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başşehir Üniversitesi Rektörlüğü bir arada bir toplumsal sıhhat projesi başlattı. Bu proje kapsamında biz evlilik öncesinde eşlerden birine test uygulayacak formda projeyi yürüteceğiz. Bu süreçte gelen eşlerden kan örneği alarak bundan DNA izolasyonu yapıp yalnızca SMA hastalığına teşhis koyan bir test uyguluyoruz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mevlüt İşli

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...