Emmanuel Macron’dan aşı patentlerinin kaldırılmasına destek

spot_img

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ruanda ve Güney Afrika’yı kapsayan 3 günlük ziyaretine devam ediyor.

Ruanda’nın akabinde Güney Afrika’nın başşehri Pretoria’ya gelen Macron, burada Güney Afrika Devlet Lideri Cyril Ramaphosa ile bir ortaya geldi.

Macron, Ramaphosa ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Güney Afrika’nın kendi aşılarını üretmesinin önündeki manilerin kaldırılmasını desteklediğini ancak önceliğin Afrika’ya aşı arzını artırmak olduğunu söyledi.

“AFRİKA ÜLKELERİNİN YANINDAYIZ”

Fransa’nın Afrika ülkelerinin Covid-19’a karşı aşılama çalışmalarını hızlandırmalarına yardımcı olmak maksadıyla kelam konusu ülkelere aşı tedarik edeceğine kelam veren Macron, “Aşı üretiminin önündeki mahzurların kaldırılması konusunda Güney Afrika ve öteki Afrika ülkelerinin yanındayız. Yapmamız gereken, mümkün olan en kısa müddette ve mümkün olduğunca fazla sayıda kişiyi aşılamak. Bu, bir misyon ve dayanışma meselesi” dedi.


“PATENTLER HİÇBİR ŞEYE MAHZUR OLMAMALI”

Gayesinin Afrika’da aşı üretim kapasitelerini olabildiğince süratli formda kurmak için süratli teknoloji transferleri oluşturmak olduğunu hatırlatan Macron, “Patentler hiçbir şeye mahzur olmamalı. Fikri mülkiyet de teknoloji transferinin önünde mani olamaz, olmamalı. Haziran ayında G7’ye bu hususta ortak bir inisiyatif getirmeye karar verdik” tabirlerini kullandı.

Macron, varlıklı ülkelerin sahip oldukları fazla dozları mümkün olan en kısa müddette fakir ülkelere vermeleri gerektiğini vurgulayarak, “Aşılama ne kadar fazla vakit alırsa, virüsün mutasyona uğraması ve geri gelmesi o kadar olası” dedi.

30 MİLYON DOZ AŞI KELAMI

Fransa’nın BM dayanaklı COVAX global aşı teşebbüsüne yılsonuna kadar 30 milyondan fazla aşı dozu bağışlayacağına kelam veren Macron, Mozambik konusuna da değindi.

Macron, “Mozambik’in, şu anda bilhassa Cabo Delgado bölgesinin güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı kümelerle gayret ettiğini âlâ biliyoruz. Elbette durumu büyük bir kaygıyla izliyoruz. Yardım etmeye hazırız lakin birinci olarak Mozambik tarafından yardım talep edilmesi, ikinci olarak ise siyasi tahlilin, Mozambik’in de üye olduğu Güney Afrika Kalkınma Topluluğu tarafından yapılandırılması gerekiyor” kelamlarını kaydetti.

Afrika kıtası genelinde Covid-19’a karşı aşılamalar yavaş ilerliyor. Şu ana kadar sadece 28 milyon doz aşı uygulanan kıtada, 1.4 milyarlık nüfusun yüzde 2’sinden azı aşılandı.


Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...