Doğa tutkunlarının gözde adresi Munzur Gözeleri’nde ilkbahar güzelliği

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Tunceli’nin 1500 rakımlı Ovacık ilçesinde, ilkbaharın gelişiyle yeşilin tonlarına bürünen ve suların şırıl şırıl aktığı Munzur Gözeleri, ziyaretçilerini cezbediyor.

Yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen ve dört mevsim ilgi gören Munzur Gözeleri, sahip olduğu doğal ve kültürel güzellikleriyle bölgedeki beğenilen turizm alanlarının başında geliyor.

Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Bölge Müdürlüğünce 2001 yılında birinci derece doğal sit alanı ilan edilen Munzur Gözeleri, kent merkezine 80, ilçe merkezine ise 17 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyünde yer alıyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Munzur Gözeleri, ilkbaharın gelişiyle birlikte kaya oyuklarından çıkan suları, irili ufaklı şelaleleri, göletleri ve etrafında açan rengarenk çiçekler ile eşsiz görüntüler sunuyor.

Munzur Vadisi Ulusal Parkı’na hayat veriyor

El değmemiş yemyeşil tabiatı, etrafını saran ihtişamlı dağları ve bitki çeşitliliğiyle göz alıcı hoşluklar sergileyen Munzur Gözeleri, yaban hayatı, varlıklı florası ve endemik çeşitleriyle öne çıkan Munzur Vadisi Ulusal Parkı’na da hayat veriyor.

Günübirlik cinslerle hafta içi ve hafta sonu tatilinde etraf vilayetlerden Munzur Gözeleri’ne gelen ziyaretçiler, burada doğal hoşluklar ortasında doyasıya vakit geçirerek fotoğraf çekimleri yapıyor.

Yurt içi ve dışından da ziyaretçi ağırlıyor

Ziyaretçilerden Caner Yalvaç, AA muhabirine, Tunceli’nin, doğal güzellikleriyle gizli bir cenneti andırdığını söyledi.

Munzur Gözeleri’ni sık sık ziyaret ettiğini tabir eden Yalvaç, “Munzur Gözeleri’nde her sene ilkbaharın gelişi ve karların erimesiyle bir arada sular çoğalıyor. Suların debisi yükseldikçe buranın imgesi daha da bir değişiyor ve ilgi çekiyor. Buranın ilkbahar aylarında harika bir atmosferi var.” dedi.

Yalvaç, her yıl yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin Munzur Gözeleri’ni ziyaret ettiğini belirterek, “Burada kaya oyuklarından ve dağların eteğinden çıkan çok sayıda su kaynağı var. Bu kaynaklar Munzur Çayı’nın pınarını oluşturuyor.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sidar Can Eren

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...