Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yılı meşaleli yürüyüşle kutlandı

spot_img

Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yılı meşaleli yürüyüşle kutlandı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker:

“Batı medeniyetinin Diyarbakır’dan öğreneceği çok şey vardır”

“Bizim maalesef son 40 yıldır bir tek gündem hususumuz oldu Diyarbakır’ın terör

DİYARBAKIR – İslam‘ın Anadolu’ya açılan birinci kapısı, Peygamberler ve Sahabeler Kenti Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yılı kentte uzun bir ortanın akabinde dev bayrak açılarak meşaleli yürüyüşle kutlandı. Yapılan aktiflikte konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, “İslam medeniyetinin inşasında Diyarbakır çok lakin çok değerli bir yere sahiptir. Kozmik manada etkileyici ve belli olan, idare kodlarını belirleyen batı medeniyetinin Diyarbakır’dan öğreneceği çok şey vardır” dedi.

Diyarbakır Valiliği himayesinden Diyarbakır büyükşehir belediye tarafından İslam’ın Anadolu’ya açılan birinci kapısı, Peygamberler ve Sahabeler Kenti Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382. yılı aktiflikleri kapsamında, kentte uzun bir ortanın akabinde dev bayrak açılarak meşaleli yürüyüş düzenlenerek kutlandı.

Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382. yılı aktiflikleri kapsamında, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mustafa Uzan Cami’den saat: 03.30’da başlayan meşaleli yürüyüşe Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Sur ilçe Kaymakamı ve Belediye Lider vekili Abdullah Çiftçi, Bağlar İlçe Belediye Lideri Hüseyin Beyoğlu, Diyarbakır Vilayet Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Diyarbakır Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Mustafa Fazilet, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Mehmet Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüşün startını veren Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, Dicle Üniversitesi Mustafa Uzan Cami’den başladıkları meşaleli yürüyüş Hz. Süleyman Cami’den son buldu. Burada sabah namazı kılan Vali Karaloğlu ve beraberindeki daha sonra dua etmek üzere Hz. Süleyman Cami önündeki alana gelerek dua ettiler.

Kuran-I Kerim’in okunması ve Diyarbakır’ın Fethine ait bilgiler paylaşılmasının akabinde konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır’a sahip çıkılması konusunda kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

“Diyarbakırlılar olarak bu kentin bedellerine sahip çıkmamız lazım”

İslam medeniyetinin inşasında Diyarbakır çok lakin çok kıymetli bir yere sahip olduğunun altını çizen Eker, “Evrensel manada etkileyici ve makul olan, idare kodlarını belirleyen batı medeniyetinin Diyarbakır’dan öğreneceği çok şey vardır. Zira, 1382 yıldır bu kentte farklı dinler, inançlar, kültürler, etnik yapılar barış içerisinde bir ortada çoğulcu bir toplum modeli inşa etmiştir. Bizim en çok Diyarbakırlılar olarak bu kentin bedellerine sahip çıkmamız lazım” dedi.

“Terör olaylarıyla Diyarbakır’ın tarihî hafızasını yok etmeye çalıştılar”

Hendek olaylarına atıfta bulunan ve terör örgütünün Diyarbakır’ın tarihini yok etme teşebbüsünde bulunduğunu aktaran Eker, “Bundan 3 – 4 yıl evvel burayı yıkmaya, yakmaya, bombalamaya ve mayınlamaya kalkanlar temel itibariyle Diyarbakır’ın Kudus’e, Şam’a, Mekke’ye, Medine’ye kardeş olan bedellerini yıkmaya ve onun tarihî hafızasını yok etmeye çalıştılar. Bunu hafızamızın değerli bir yerine kaydetmemiz lazım. İslam medeniyet tasavvufu içerisinde Diyarbakır’ın 1382 yıllık pratiğini bizim hayata geçirmemiz ve bunla bütün Dünya’ya da örnek olmamız lazım. Diyarbakır bu deneyimini, bu birikimini, bu hoşluklarını, bu vasıflarını insanlıkla paylaşmalıdır. Onun için Diyarbakır’a sahip çıkmalıyız. İnşallah bu kentin bedellerini koruma edelim. Tarihi yapıtlarını restore edelim ve insanlığa anlatalım. Bizim maalesef son 40 yıldır bir tek gündem hususumuz oldu Diyarbakır’ın terör. O bizim bütün tarihi tasavvufumuzu da, bütün medeniyet tasavvufumuzu da, bütün kıymetlerimizi de hepsini gölgede bıraktı. Artık o kara külleri eşeleyip, kaldırıp temizleyip Diyarbakır’ın İslam Medeniyeti içerisindeki parlak yıldız vasfını ortaya çıkarma zamanıdır” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın akabinde aktiflik okunan dualarla son buldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sedat Irmak

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...