Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eleştirisine yanıt: Ne yapalım, alkış mı tutalım?

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hasebiyle Temsilci Genç Buluşması ve TRT Spor Yıldız Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın gündeminde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar da vardı.

İsrail’in Filistinlileri öldürmesi ve ABD ile olan yakın bağlantılarını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın reaksiyonunu çekti. Bakanlık Sözcüsü Price tarafından yapılan resmi açıklamada, Erdoğan’ın kelamlarının kınanmaya bedel nitelikte olduğu belirtilerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve öteki Türk önderleri şiddeti daha fazla kışkırtabilecek kelamlardan kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

“KANAYAN YARA GÖRDÜK MÜ CİĞERİMİZ YANAR”

Yaptığı konuşmasında bu hususa da değinen Erdoğan, ABD’ye karşılığını şu sözlerle verdi: “2. Dünya savaşından sonra Filistin topraklarında başlayan sürgünleri haydutluklar son haftalarda tekrar zire yapmıştır. yüzlerce temiz insan teknolojinin son eseri ağır silahlarla öldürülüyor. dünyaya hukuk, özgürlük vaazı veren kurumlar ve devletler ise bu zulmü sessizce seyrediyor. Öbür taraftan bize ”Erdoğan bu halde konuşmamalı” diyorlar. Ne yapmalı? Alkış mı tutmalı? Biz zulmü gördüğümüz yerde en yüksek eda ile haykıracağız. Biz kanayan bir yara gördük mü ciğerimiz yanar.”

İSTİKLAL MARŞI DAVETİ

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“ÜLKEMİZ HER ALANDA POTANSİYELİNİ HAYATA GEÇİRME İMKANI BULMUŞTUR”

Ülkemize yönelik tehditler kimi vakit milletimizi bedellerinden koparma uğraşları kimi vakit terör örgütleri eliyle varlığımıza atak olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin başlattığı her demokrasi atağının önünü kesenler bilerek ya da bilmeyerek sinsi oyuna hizmet etmişlerdir. Son 19 yılda sağladığımız itimat iklimi sayesinde ülkemiz her alanda kendi gerçek potansiyelini hayata geçirme imkanına kavuşmuştur. Türkiye hala içinde geçmekte olduğu süreci muvaffakiyetle tamamlandığında 21. yüzyılda global sistemde hak ettiği yer, alacaktır.

“19 MAYIS’I İSTEK ETTİĞİMİZ COŞKU İLE GEÇİREMEMENİN KEDERİ İÇİNDEYİZ”

Bu tarihi çabayı zafere ulaştırmamız da elbette kolay olmayacaktır. Bugün de sonlarımızı terör koridoru ile kuşatma, iktisadımızı sinsi tuzaklarla çökertme hesabı yapanları bulunuyor. 19 Mayıs’ı işte bu güçlü duruşun sembollerinden biri olarak görüyoruz. Salgın kaideleri nedeniyle 19 Mayıs’ı da istek ettiğimiz coşku ile geçirememenin hüznü içindeyiz. Türk milletinin her kökenden, inançtan, mezhepten, ve meşrepten insanıyla gerçekleştirdiği zaferin manasını eski coğrafyamızda yaşanan hadiseler çok daha yeterli gösteriyor.

“BİZ ZULMÜ GÖRDÜĞÜMÜZ YERDE EN YÜKSEK EDA İLE HAYKIRACAĞIZ”

“KURUMLAR VE DEVLETLER GAZZE’DEKİ ZULMÜ SESSİZCE SEYREDİYOR”

Güçlü her vakit haklı diye bir şey yok. Haklının güçlü olduğuna inandığımız bir dünyayı kurmak için Türkiye var. Kudüs’te, Gazze’de ölen çocuklar değil, insanlığın bizatihi kendisidir. Demokrasi, insan hakları, hukuk, adalet, özgürlük, güvenlik vaazı veren milletlerarası kurumlar ile devletler bu zulmü sessizce seyrediyor. Yıkılan meskenler insanlığın başına çökmektedir. Medeniyetimizin ve ecdadımızın bize buyruğu zalime karşı çıkma, mazluma kol kanat germek. Gençlerimizle birlikte dünyanın her yerinde Filistin’de yaşanan zulme karı çıkmayı sürdüreceğiz. Kapımıza sığınanlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa bunu da ödemekten asla çekinmeyeceğiz.

Bugün nasıl demokrasimize saldıranlara eyvallah etmiyorsak, kardeşlerimizi gaye alan zulme de karşı çıkmayı sürdüreceğiz. Bugün tarihin üzerimize yüklediği sorumlulukları fedakarca yerine getirmezsek yaşadığımız toprakları bize aslında çok görenlerin yarın zirvemize bineceğini biliyoruz. Bu tarihi çabada en büyük güç kaynağımız gençlerimizdir. Sizlerden 2 yıl evvel Samsun’da yeniden bir 19 Mayıs programında gençlerimizden aldığım kelamları tekrar duymak istiyorum.

Yeni bir spor kanalımızın da tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Test yayınlarını tamamlayan TRT-SPOR 2 bundan sonra yayın hayatına TRTSPOR Yıldız olarak devam edecek.”

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...