Çin’den ABD’nin koronavirüs soruşturmasına tepki

spot_img

ABD ile Çin ortasında koronavirüs salgınının ortaya çıkışıyla başlayan tartışma devam ediyor.

ABD Lideri Joe Biden’ın istihbarat ünitelerine koronavirüsün kökenlerine ilişkin soruşturmalarını ağırlaştırmaları için talimat vermesi Çin’de reaksiyonla karşılandı.

“SİYASİ TAKTİK”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Lician, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Biden’ın Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bilim heyetinin Çin’de yaptığı araştırmayı yok sayarak yine soruşturma talimatı vermesinin “siyasi bir taktik” olduğunu ve Washington’ın bu türlü yaparak virüsün yayılmasındaki kendi sorumluluğunu örtmeye çalıştığını savundu.

“ABD KENDİ SORUMLULUĞUNUN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İSTİYOR”

Biden idaresinin, bu tutumuyla bir sefer daha olguları ve bilimi görmezden geldiğini ve kökenlere ait önemli bir araştırma ile ilgilenmediğini ortaya koyduğunu tabir eden Sözcü Cao, “ABD, salgını kuşku yaratmak ve siyasi manipülasyon yapmak için kullanarak kendi sorumluluğunun üstünü örtmek istiyor. Hem bilime hem de insan hayatına saygısızlık olan bu tutum, salgınla uğraş için gereken global birlik ve beraberliğe ziyan veriyor.” dedi.

“ABD’NİN DSÖ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI İSTİYORUZ”

Cao, ayrıyeten, ABD’nin başta Maryland eyaletindeki Fort Dertrick Deniz Kuvvetleri Tıbbi Araştırma Merkezi’ne bağlı Biyolojik Savunma Araştırma Yöneticiliği olmak üzere kendi biyoloji laboratuvarlarını soruşturmaya açması gerektiğini belirterek, “ABD, Çin’in kapsamlı, şeffaf, ispatlara dayalı bir memleketler arası soruşturmaya katılmasını istediğini ileri sürüyor. Biz de ABD’nin Çin’in yaptığını yapmasını ve virüsün kökenlerinin izini sürecek bilimsel bir soruşturma için derhal DSÖ ile iş birliği yapmasını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

ABD Lideri Biden, istihbarat kuruluşlarına verdiği talimatta, birinci kere 2019 sonunda Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere çalışmalarını ağırlaştırmaları ve 90 gün içinde sonuçlandırmaları talimatını vermişti. Biden, virüsün kökeni konusunda hayvandan bulaşma dışında laboratuvardan sızma mümkünlüğünün da değerlendirmesini istemişti.

DSÖ’NÜN VUHAN’DAKİ ARAŞTIRMASI

DSÖ, koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere, birinci olayların ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentine milletlerarası bilim insanlarından oluşan bir heyet göndermişti.

Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, birinci olayların görüldüğü Vuhan Deniz Eserleri Besin Pazarı’nın yanı sıra virüsün bir kaza sonucu dışarı çıktığı savlarına husus olan Vuhan Viroloji Enstitüsü’nde de incelemeler yapmıştı.

2002-2003 yıllarındaki Akut Teneffüs Yolu Sendromu (SARS) salgınının akabinde, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak gayesiyle kurulan enstitü, koronavirüsün buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve kazara dışarı çıktığı argümanlarına husus olmuştu.

Çinli yetkililer, kelam konusu tezleri reddetmiş, koronavirüsün öteki bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz eserleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı tezler ortaya atmıştı.

BİRİNCİ KERE VUHAN’DA GÖRÜLDÜ

Dünya, koronavirüs salgınından birinci kere, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli teneffüs yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, birinci kere Vuhan’da deniz eserleri besin pazarını ziyaret eden şahıslarda görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da birinci hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu iddia edilen, daha evvel bilinmeyen çeşitteki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...