Çin aşısı Sinovac’la ilgili yeni gelişmeyi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz açıkladı: Üçüncü doz gerekecek

spot_img

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafından bugün yapılan açıklamalarda, Haziran ayında ağır bir aşılama takvimi gerçekleştirileceği bilgisine yer verildi. Bir yandan aşılama çalışmaları devam ederken, bir yandan da bilim dünyasında üçüncü doz tartışmaları devam ediyor.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, virüste son periyotta en çok merak edilen hususlar ortasında yer alan üçüncü doz tartışmalarına ait açıklamalarda bulundu. CoronaVac aşısının iki dozunu yaptırmış birine üçüncü dozda BionTech uygulanması durumunda nasıl bir sonuç alacaklarının ortaya konulması gerektiğini belirten Yavuz, “CoronaVac’ta da öngörümüz, (iki doz sonrası) 6 ay civarında üçüncü doza, yani hatırlatıcı doza muhtaçlığımız olacağı istikametinde. Bu aşıların yapıldığı Faz3 çalışmasına katılan kümelerde (6 ayı tamamladılar), ne kadar hastalanıyorlar, kaçıncı ayda, kaç kişi hastalanıyor bunlara bakıldı ve bir bilgimiz bu olacak. Ancak CoronaVac aşısı olmuş bireylerde üçüncü bir doz CoronaVac ya da üçüncü bir doz BioNTech yaptığınızda ne oluyor sorusunun karşılığının bulunması gerekiyor. Buna dair de çalışma yapabilmek için uğraşıyoruz” dedi.

“MUHTEMELEN İKİSİNE ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKECEK”

Açıklamalarına devam eden ve neredeyse tüm aşılar için üçüncü doz gerekeceğini söyleyen Yavuz, “Çünkü şayet bu bilgi elimizde olursa, ne oluyor görerek, üçüncü dozun ne vakit gerekli olduğu hakkında daha net bir teklifte bulunabiliriz. Eylül ayı üzere bu mevzuda da elimizde daha çok bilgi olacak diye kestirim ediyorum. Lakin hem CoronaVac’ta hem BioNTech’te hatırlatma dozları gerekecek. Tahminen biri 6’ncı ayda, başkası 1 yıl sonra olacak, fakat gerekecek” dedi.

“KISIR OLMAK İSTEMEYEN AŞI OLMALI”

Önümüzdeki üç ay boyunca da çok fazla nüfusa mRNA aşısı yapılacağı için insanların başında pek çok soru işaretinin de yine gündeme geldiğini açıklayan Prof. Dr. Yavuz, bunlar içerisinde en çok kelamı edilen “aşı kısırlık yapıyor savlarına ait de konuştu:

“Sonuçları ne olacak, istenmeyen tesirler olacak mı, alerji yapacak ya da kısırlık yapıyor deniyor mesela. Elimizdeki bilgiler yaklaşık bir yıllık artık. Faz 3 çalışmaları geçen yıl başlamıştı bu aşıların. Bir defa üreme ile ilgili rastgele bir istenmeyen tesir muhakkak görülmedi. Aksine koronavirüse yakalananlarda üreme ile ilgili birtakım istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Hastalık, üreme organlarına ziyan verebiliyor.

“ELİMİZDE 1 YILLIK DATA VAR, VATANDAŞ AŞISINI OLMALI”

Münasebetiyle kısırlık manasında bir kaygı varsa, tam bilakis aşı olunması çok daha önerilen bir şey. Bu aşı içinde rastgele bir canlı virüs yok. (Organ nakilli, kanser hastası gibi) Bağışıklığı baskılanmış olanlarda da antikor karşılığı değerli ve bu aşının da antikor geliştirme oranı çok yüksek. Bilhassa bu kümenin aşı olmasını tavsiye ediyoruz, zira mesela kanser hastası geliyor, ‘Kanserim olduğu için aşı olmak istemedim’ diyor. Güvenlik manasında bir badiresi yok aşıların nitekim. Bir yıllık bilgi var elimizde ki, bir yıllık data bir aşı için çok kıymetli. Aşı ile alakalı istenmeyen tesirler zati birinci 6 ayda ortaya çıkar.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...