CHP Filistin Dostluk Grubu heyeti, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Mustafa’yı ziyaret etti

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

CHP Dış Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Başdanışmanı Ünal Çeviköz, “Filistin halkıyla Türkiye ortasındaki dayanışma rastgele bir halde iktidar yahut muhalefet formunda ayrılmaz. Bizim için Filistin davası bir ulusal problem, ulusal davadır.” dedi.

Çeviköz, CHP’nin TBMM Filistin Dostluk Kümesi üyeleri Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve Mersin Milletvekili Alpay Antmen’den oluşan heyetle, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’ya taziye ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin akabinde konuşan Çeviköz, İsrail’in, ramazan ayının son günlerinde, evvel Mescid-i Aksa’da başlayan ve akabinde Gazze’ye yönelen ataklarına değinerek, “Bugün prestijiyle yaklaşık 227 Filistinli kardeşimiz şehit düşmüştür. 1400’ün üzerinde yaralı vardır. 60’ın üzerinde çocuk, 30’un üzerinde 40’a yakın bayan şehit düşmüştür. Evsiz barksız kalan insan sayısının 50 bini geçtiği söylenmektedir.” tabirini kullandı.

Ziyareti, CHP ve Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Filistin halk ve devletine taziye, başsağlığı dileğini iletmek için gerçekleştirdiklerini belirten Çeviköz, şöyle devam etti:

“Filistin halkıyla Türkiye ortasındaki dayanışma rastgele bir biçimde iktidar yahut muhalefet halinde ayrılmaz. TBMM’de kümesi olan 5 parti ortak bir açıklama yapmışlardır. Bizim için Filistin davası, bir ulusal sorun, ulusal davadır. Hakikaten görüşmemizde, büyükelçinin de vurguladığı biçimde, Filistin halkının bu haklı çabasında, Türkiye’den de bir arada savaşan ve onların o çabaları sırasında şehit düşenler olmuştur. Bunların da iki halk ortasındaki dayanışmanın ne kadar eski ve esaslı olduğunu gösterdiğini burada bir sefer daha tabir etmek isterim.”

Ünal Çeviköz, görüşmede, Filistin halkıyla olan dayanışmanın bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da tıpkı kuvvetle devam edeceğinin tabir edildiğini aktardı.

Filistin halkının şu anda, hem Batı Şeria hem Gazze hem de Kudüs’te atak altında olduğunu tabir eden Mustafa, “Bugün 12. günündeyiz bu atağın, İsrail uçakları hala Gazze’deki insanlarımızın üzerine bomba yağdırıyor. Bunun sonucunda, hem şehitlerimiz hem yaralılarımız hem de yıkılan binalarımız artmaktadır. İsrail şu ana kadar bu atakların durdurulması için bütün milletlerarası eforları göz arkası ediyor ve kulak asmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Caydırıcı önlemler alınmasının elzem olduğunu lisana getirdik”

Açıklamanın akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çeviköz, bir gazetecinin, CHP’nin Mavi Marmara Mutabakatı’nın iptali için kanun teklifi verdiğini anımsatarak, “CHP’nin bundan sonra bu olaya yönelik öteki adımları var mı?” sorusu üzerine, şu görüşleri paylaştı:

“CHP olarak, şimdiye kadar sürdürdüğümüz takviyesi tıpkı formda sürdürmeye devam ediyoruz. Meclisimize gelen bütün teklifleri de destekliyoruz. Bizim için kıymetli olan Filistin halkının bekasıdır. Filistin sıkıntısının 1967 hudutlarına dönülerek ‘iki devletli çözüm’ biçiminde BM Güvenlik Kurulu’nun kararları doğrultusunda sonuçlanmasını istek ediyoruz.”

Çeviköz, BM Genel Heyeti’nin bugün yapacağı toplantıdan, Filistin halkıyla dayanışmayı gösteren güçlü bir karar çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Türkiye’nin İsrail ile ticaretindeki artışa dikkat çekilerek, “Daha caydırıcı önlemler alınabilir miydi?” sorusuna ise Çeviköz, “Dışişleri Bakanı 18 Mayıs günü TBMM’de bilgilendirme toplantısında birtakım açıklamalarda bulundu. O sırada CHP olarak bu bahse da değindik, İsrail’e karşı daha faal ve bu saldırganlığı durduracak caydırıcı önlemler alınmasının kesinlikle elzem olduğunu lisana getirdik.” karşılığını verdi.

“Filistinliler olarak bardağın dolu tarafına bakıyoruz”

Birebir soruyu yanıtlayan Büyükelçi Mustafa da “Biz Filistinliler olarak her vakit bardağın dolu tarafına bakıyoruz. Bu nedenle bu çerçevede, Filistinliler olarak, Türkiye’de hem hükümet hem devlet hem partiler hem Meclis hem de halk kanadından gelen takviyesi takdirle karşılıyoruz.” diye konuştu.

Bu duruş ve lisana getirilen hislerin, Filistin halkının bu savaşında çok kıymetli olduğunu vurgulayan Mustafa, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çünkü halkımız, bunun sonucunda yalnız olmadığını hissediyor ve moral buluyor. Biz Filistinliler olarak, Türkiye ile bağlantılarımızı stratejik alakalar olarak görüyoruz ve tarihe dayanan bu münasebetlerimizi en uygun seviyeye getirmek istiyoruz. Bu ilgileri daha da geliştirmek için bizim dayanacağımız çok noktamız var. Coğrafik olarak 400 yıldan fazla birebir devletin çatısı altında yaşadık. Bu nedenle bağlarımızı daha ileriye götürmek için birçok noktamız var. İki ülke olarak uyumumuz en yüksek seviyededir. Şu anda taarruzların durdurulması en kıymetli gündem maddemizdir.

CHP’den gelen dostlarımızın duruşunu takdirle karşılıyoruz. Bunun yanında Türkiye’den yanımızda olan herkesin ve bütün kısımların duruşunu takdirle karşılıyoruz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hüseyin Bardakcı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...