Çağlayan ve Kuzalan şelaleleri kademeli normalleşme döneminde ziyaretçilerini bekliyor

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Giresun’da doğal hoşluğuyla dikkati çeken Çağlayan ve Kuzalan şelaleleri, kademeli olağanlaşma devrinde ziyaretçilerini bekliyor.

Şebinkarahisar ilçesi Çağlayan köyü sonları içinde yer alan Çağlayan Şelalesi, kayalık alanın ortasından yaklaşık 50 metreden dökülüyor. Her yıl bilhassa mayıs ayında kar sularının tesiriyle canlanan şelale, doğal hoşluğu ve su sesiyle huzur veriyor.

Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkı’ndaki şelale ise Taşpınar Deresi üzerinden yaklaşık 20 metreden Aksu Deresi’ne dökülüyor. Giresun-Şebinkarahisar kara yolu kenarında yer alan Kuzalan Şelalesi, yoldan geçenlerin de ilgisini çekiyor.

Çağlayan Şelalesi’ni su debisinin yüksek olduğu ilkbahar aylarında fotoğraf tutkunları ve doğaseverler ziyaret ediyor. Kuzalan Şelalesi ise pozisyonu münasebetiyle yaz aylarında ağır ilgi görüyor.

Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, AA muhabirine, tabiatın canlanmasıyla şelalelerdeki su ölçülerindeki artışın çok hoş tablolar ortaya koyduğunu söyledi.

Giresun’da akarsuların bolluğu münasebetiyle çok sayıda şelale yer aldığını aktaran Gürgenci, “Merkez ve ilçelerde bu hoşluklara şahit olunabilecek birçok şelale mevcut. Tabiat turizmine de bu şelalelerin çok büyük katkısı oluyor. İlkbahar ve yaz mevsiminde ziyaretçilerin ilgisi bu şelalelere ağır oluyor.” dedi.

Gürgenci, Giresun’un birçok noktasında rastlanan büyüklü küçüklü şelalelerin tabiatın içerisinde berrak sularıyla hoş imgeler oluşturduğunu aktardı.

Şelalelerin kentte tabiat turizmine çok değerli katkılarının olduğunu belirten Gürgenci, “Pandemi kurallarına riayet ederek bu dönemde da şelalelerin turistlere konut sahipliği yapacağını düşünüyoruz. Şelaleler bilhassa iki yıldır pandemi nedeniyle konutlarda kalan ziyaretçilerin içini açacak ve rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Şebinkarahisar Belediye Lideri Şahin Yılancı ise kültür ve tarihiyle ön plana çıkan ilçenin doğal hoşlukları de içerisinde barındırdığını aktardı.

Bu doğal hoşluklar ortasından Çağlayan Şelalesi’nin ön plana çıktığını lisana getiren Yılancı, “Karların erimesiyle mayıs ayının başından itibaren çok hoş görsel sunuyor. Yaklaşık 50 metre yükseklikten akan suyun imajı sahiden görülmeye kıymet. Şelale hem alttan hem de üstten görülebiliyor ve bu iki açının da farklı bir hoşluğu var.” tabirini kullandı.

Yılancı, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların ilgi gösterdiği şelalenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını periyodunda sessizliğe büründüğünü, kademeli normalleşmeyle şelaleye ziyaretçilerin ilgisinin artacağını düşündüklerini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gültekin Yetgin

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...