BMGK’da İsrail’in Filistin’e saldırısına ilişkin 4’üncü kez sonuç çıkmadı

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK), İsrail-Filistin ortasındaki çatışmalara ait 4’üncü defa yapılan acil toplantıda da bir sonuca varılamadığı bildirildi.

Norveç, Çin ve Tunus’un talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), İsrail ve Filistin ortasındaki devam eden çatışmaları ve Gazze‘deki durumu görüşmek üzere 4’üncü sefer toplanma kararı almıştı. Toplantıya ait Kimi BMGK Diplomatları ise, ABD’nin 2 gün evvel düzenlenen toplantıda sunduğu görüşünden geri adım atmayacağını, bu nedenle 4’üncü toplantının neden düzenlendiği konusunda emin olmadıklarını tabir etmişti. Günün erken saatlerinde, İsrail güçleri tarafından işgal altındaki Gazze’deki duruma ait 9 gün içinde 4’üncü sefer düzenlenen BMGK toplantısının da bir sonuca varılamadan sona erdiği bildirildi.

“Sessiz kalmadık ve sizde öyle”

Basına kapalı olarak düzenlenen toplantıda, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’ın, ABD Lideri Joe Biden idaresinin konumunu, Güvenlik Kurulu’ndan gelen ortak bir açıklamaya karşı savundu ve bunun alandaki tansiyonu azaltmaya yardımcı olmayacağı konusunda ısrar etti. Thomas-Greenfield toplantıda yaptığı açıklamada, “Sessiz kalmadık ve sizde öyle” sözlerini kullandı.

BMGK 4’üncü toplantıda Wennesland, üye devletlere bilgi veremedi

Mevzuya ait düzenlenen evvelki toplantıların tersine son toplantıda, Ortadoğu Barış Süreci BM Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın, bu sabah meşgul olması nedeniyle üye devletlere alandaki durum hakkında bilgi veremediği belirtildi. Ayrıyeten Wennesland’ın kendisi yerine, şu anda ABD’nin New York eyaletinde bulunan Birleşmiş Milletler Siyasi ve Barışın İnşası İşleri Genel Sekreter Başyardımcısı Rosemary DiCarlo’nun kurula bilgi verdiği tabir edildi.

Norveç’ten “aynı fikirde olma” daveti

BMGK’nın 4’üncü toplantısında Norveç misyonu, Gazze’deki artan gerginliğe ait “aynı fikirde olma” davetinde bulunmaya devam ederken, ABD ateşkes sağlamak için kendi yollarını takip etmekte ısrar etti.

“Gazze’deki medya ofislerinin yıkılması son derece kaygı vericidir”

BMGK, İsrail ve Filistin ortasındaki devam eden çatışmalar ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava akınlarını görüşmek üzere 16 Mayıs’ta 3’üncü kere toplanmıştı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres toplantıda yaptığı konuşmada ise, İsrail-Filistin ortasındaki ölümcül şiddetin derhal sona ermesi davetinde bulunmuş, çatışmanın bölgeyi “kontrol edilemez” bir krize sürükleyebileceği konusunda uyarmıştı.

Çatışmaları “son derece korkunç” olarak nitelendiren Gutteres, çatışmaların ve şiddet olaylarının derhal durması gerektiğine de vurgu yapmıştı. Ayrıyeten Gutteres, çatışmaların yalnızca işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’de değil tüm bölgede denetim edilemez bir güvenlik ve insani krizi açığa çıkaracağını söz ederek, çatışmaların bölgede aşırılığı daha da artırma potansiyeline sahip olduğunu belirtmişti.

“Bu anlamsız kan dökme, terör ve yıkım döngüsü derhal durmalıdır” tabirlerini kullanan Genel Sekreter Gutteres, İsrail’in ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalına ilişkin ofislerin bulunduğu binaya düzenlediği atağın kaygı verici olduğunu söz ederek, “Gazetecilerin korkusuzca ve taciz edilmeden çalışmasına müsaade verilmelidir. Gazze’deki medya ofislerinin yıkılması son derece tasa vericidir” demişti. – NEW YORK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...