BM Genel Sekreteri Guterres: “Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze’deki çocukların hayatlarıdır””Tüm taraflara düşmanlıkları durdurmaları…

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

– BM Genel Sekreteri Guterres: “Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze‘deki çocukların hayatlarıdır”

“Tüm taraflara düşmanlıkları durdurmaları davetinde bulunuyorum”

NEW YORK – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Konseyi’nin Filistin‘e ait toplantısında, “Çatışma derhal durmalı. Tüm taraflara düşmanlıkları durdurmaları davetinde bulunuyorum ve tüm taraflardan acil ateşkes çağrımı yineliyorum” sözlerini kullandı. Gazze’de İsrail’in maksadı olan çocukların durumuna ait Guterres, “Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze’deki çocukların hayatlarıdır” dedi.

İsrail ile Filistin ortasında şiddetli çatışmalar devam ederken, BM Genel Şurası ABD’nin New York kentinde İsrail-Filistin ortasındaki çatışmaları görüşmek üzere bir ortaya gelmişti. Toplantı, Birleşmiş Milletler 75. Genel Heyeti Lideri Volkan Bozkır’ın açılış konuşması ile başlamıştı. Toplantıda, Lider Bozkırın çabucak akabinde konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son vakitlerde İsrail’de ve Filistin topraklarında yaşanan şiddet olaylarını korkutucu derecede arttığını belirterek, taraflara ateşkes davetinde bulundu.

Gazze’de yaşanan çatışmaların bilançosuna değinerek, hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı bildirisi veren Guterres, “Son 10 gün içinde İşgal altındaki Filistin topraklarında, bilhassa Gazze’de ve İsrail’de ölümcül şiddet olaylarında tehlikeli ve dehşetli bir artışa şahit olundu. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından Gazze’de devam eden hava ve topçu bombardımanı beni derinden şok etti. Bu olaylarda 19 Mayıs itibariyle, 60’ı çocuk en az 208 Filistinli hayatını kaybetti ve binlercesi ise yaraladı. Kalbim, hayatını kaybedenlerin ve sevdiklerinin yanında. Çatışma derhal durmalı. Tüm taraflara düşmanlıkları durdurmaları davetinde bulunuyorum ve tüm taraflardan acil ateşkes çağrımı yineliyorum” sözlerini kullandı.

“Çatışmalar, Gazze’deki hayati sivil altyapıda önemli hasara yol açtı”

İsrail güçlerinin, Gazze’ye yönelik hücumlarının akabinde bölgede sivil altyapının hasar isimliğini ve bu durumun, insani bir acil duruma yol açtığını kaydeden Genel Sekreter Guterres, “Çatışmalar, yollar ve elektrik çizgileri da dahil olmak üzere, Gazze’deki hayati sivil altyapıda önemli hasara yol açarak, insani bir acil duruma etken oldu. Gazze’ye geçişler kapatıldı ve elektrik kesintileri su kaynaklarını etkiliyor” sözlerini kaydetti.

“Çatışma 50 binden fazla insanı meskenlerini terk etmeye zorladı”

İsrail güçlerinin Filistin’deki hava ataklarının, hastanelerin hasar gördüğünü ve yaşanan çatışmalar sonucunda binlerce sivilin konutlarını terk ederek sıkıntı kaideler altında yaşamak zorunda kaldığını bildiren Guterres, “Yüzlerce bina ve konut yıkıldı, hasar gördü yahut yaşanamaz hale getirildi. Hava hücumları, korona virüs (Covid-19) salgını sonucu zayıflatıcı kapanmalar nedeniyle zati tedarik külfeti çeken kimi hastanelere ziyan verdi. Çatışma binlerce Filistinliyi evsiz bıraktı ve 50 binden fazla insanı, konutlarını terk etmeye ve BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na okullarına, mescitlere ve su, yiyecek, hijyen yahut sıhhat hizmetlerine çok az erişimi olan öteki yerlere sığınmaya zorladı” dedi.

“Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze’deki çocukların hayatlarıdır”

Konuşmasında, El-Şati mülteci kampında bir ailenin 9 üyesinin öldürülmesinin akabinde düştüğü dehşeti aktaran Guterres, Gazze’de çatışmalar sonucu çocukların yaşadıklarını “Yer yüzündeki cehennem” olarak nitelendirdi. Guterres, “El-Şati mülteci kampında bir ailenin 9 üyesinin öldürüldüğü haberleri beni dehşete düşürdü. Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze’deki çocukların hayatlarıdır” tabirlerini kullandı.

“Gazze’de medya ofislerinin yıkılması ve bir gazetecinin öldürülmesi son derece tasa verici”

İsrail’in, Gazze’ye yönelik akınlarında medya ofislerine verilen zararın ve bir gazetecinin hayatını kaybetmesinden duyduğu tasayı lisana getiren Guterres, Gazze’de hücumlara amaç olan BM tesis ve binalarının dokunulmazlığına dikkat çekti. Guterres,

“Gazze’de medya ofislerinin yıkılması ve bir gazetecinin öldürülmesi son derece telaş vericidir. Gazeteciler, çatışma bölgeleri de dahil olmak üzere, temel işlerini hücum ve taciz korkusu olmadan yapabilmelidir. Korunmalı ve hürmet görmelidir. Gazze’deki BM tesislerinin hasar görmesi beni çok üzüyor. BM binaları, silahlı çatışmalar da dahil olmak üzere dokunulmazdır. İnsani yardım kuruluşlarına hürmet gösterilmeli ve korunmalıdır” dedi.

“BM kuruluşları ve ortaklarımız Gazze halkına yardım sağlamaya devam ediyor”

BM’nin ve ortaklarının Gazze’ye yönelik yardımlarına sürat kesmeden devam ettiğini ve binlerce şahsa yardım ulaştırıldığını aktaran Guterres, “BM kuruluşları ve ortaklarımız Gazze halkına yardım sağlamaya devam ediyor. UNRWA, okullarında barınanlar için içme suyu, sanitasyon ve elektrik jeneratörleri sağlarken, Dünya Besin Programı Gazze’de 74.000 şahsa elektronik kuponlar sağladı. BM İnsani İşler Genel Sekreteri Mark Lowcock ve ben, mümkün olan en kısa müddette bir finansman için tam bir insani yardım daveti başlatacağız. Bu ortada acil gereksinimleri karşılamak ismine, Merkezi Acil Durum Müdahale Fonu’ndan bir ödenek üzerinde çalışıyorum ve İnsani Yardım Koordinatörü işgal altındaki Filistin toprakları için İnsani Yardım Fonu’ndan 14 milyon dolar sunmayı planlıyor” sözlerini kullandı.

“Bağışçıları, verdikleri taahhütleri yerine getirmeye çağırıyorum”

Konuşmasında, bağışçılara kelamlarını tutmaları tarafında davette bulunan Guterres, “Bağışçıları, verdikleri taahhütleri yerine getirmeye çağırıyorum. Tıpkı vakitte, besin, yakıt ve tıbbi materyaller de dahil olmak üzere insani yardımların Gazze’ye süratli ve manisiz erişime müsaade vermek ve bunu kolaylaştırmak İsrail’in görevidir” dedi.

“Sivillere ve sivil mülkiyete yönelik taarruzlar, savaş maddelerinin ihlalidir”

Sivillerin korunmasının değerine ve sivillere yönelik akınlarının savaş maddelerine muhalif olduğuna dikkat çeken Genel Sekreter Guterres, “Savaşların bile kuralları vardır. Her şeyden evvel siviller korunmalıdır. Ayrım gözetmeyen ataklar ile sivillere ve sivil mülkiyete yönelik taarruzlar, savaş maddelerinin ihlalidir. Orantısız sivil can kaybına ve sivillerin yaralanmasına neden olan askeri gayelere yönelik akınlar da böyledir. Tarafların memleketler arası insani hukuk kapsamındaki yükümlülüklerden feragat etmeleri için terörle gayret yahut legal müdafaa dahil hiçbir münasebet yoktur. İsrail yetkililerini, orantılı güç kullanımı da dahil olmak üzere, silahlı çatışmayı düzenleyen kanunlara uymaya çağırıyorum. Onları, askeri operasyonların yürütülmesinde azami derecede geri durmaya çağırıyorum. İsrail’i, milletlerarası insani hukuk ve insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükler doğrultusunda, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında yıkım ve tahliyeleri durdurmaya çağırıyorum. Tahliyeler ve yıkımlar dahil tüm yerleşim faaliyetleri milletlerarası hukuka nazaran yasa dışıdır” tabirlerini kullandı.

“Kudüs, 3 dünya dini içinde kutsal bir kenttir”

Konuşmasında Kudüs’ün kıymetine değinerek, kentin 3 dünya dini içinde kutsal olduğunu söz eden Guterres, “Kudüs, 3 dünya dini içinde kutsal bir kenttir. Kutsal bölgelerdeki statükonun sürdürülmesi ve hürmet duyulması gerektiğinin altını çiziyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...