Başkan Deveci: “Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız”

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıl dönümünü coşkulu bir aktiflik dizisiyle kutladı. Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, “Gençlerin gücü ve Kuva-yi Ulusala ruhu ile Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyet‘i sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

Atakum Belediyesi, Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk‘ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Ulusal Uğraş devrini başlatmasının 102. yıl dönümünde coşkulu bir aktiflik dizisine imza attı. Daha evvelki 19 Mayıs kutlamalarında Kuva-yi Ulusala sahnesine dönüştürülen tır, bu sene Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’na dönüştürülerek caddelerde dolaştı. Üstü açık otobüsün de yer aldığı aktiflikle bayram sevinci yurttaşların pencere ve balkonlarından sokaklara taştı.

Atatürk Anıtı’nda çelenk merasimi

Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Vilayet Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirdiği merasime katıldı. Merasimde birebir vakitte CHP Samsun Vilayet Lideri Fatih Türkel, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP vilayet ve ilçe örgütleri, Atatürkçü Fikir Derneği Samsun Şube Lideri Işık Özkefeli ve çok sayıda yurttaş yer aldı.

Temsili Bandırma Vapuru caddelerde

Gün uzunluğu süren coşkulu kutlamalar sabah saatlerinde temsili Bandırma Vapuru’nun Atakum caddelerinde yola çıkmasıyla başladı. Çeşitli dekorlar sayesinde Bandırma Vapuru’na benzetilen tır dorsesinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan kahramanları temsil eden figüranlar gün boyunca caddelerde dolaşarak yurttaşları selamladı. Marşlar çalarak bayram coşkusunu taşıyan temsili Bandırma Vapuru’nu caddelerde gören yurttaşlar ise şaşkınlığını ve sevincini gizleyemedi. Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci de temsili Bandırma Vapuru ile Atakum sokaklarında turlayarak yurttaşların bayramını kutladı.

Unutulmaz bir bayram daha

“19 Mayıs Samsun için önemli”

Aktifliklerin açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hem Samsun hem de Türkiye için çok değerli bir gün olduğunu söz ederek, “19 Mayıs deyince akla Mustafa Kemal Atatürk gelir; Samsun, Ulusal Gayret ve Türk gençliği gelir. Türk kurtuluş uğraşının, Anadolu kurtuluş uğraşının içinde bulunduğu coğrafyada, bağımsızlık gayreti veren tüm milletlere öncülük etmesi nedeniyle o ülkeler için de 19 Mayıs çok değerlidir. 19 Mayıs, kurtuluş çabası veren tüm ülkelerin birinci ulusal kurtuluş adımının atıldığı, ulusal kurtuluş şuurunun oluştuğu ve bu şuurla kurtuluşun ve kuruluşun sağlandığı bir örgütlenme modelidir. Anadolu’daki Kuva-yı Ulusala ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin dünyada bir öbür örneği yok. Yüzyılın tarihi, 19 Mayıs 1919’dan sonraki sürecin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nda an be an, gün gün kurtuluş ve kuruluş süreci yazılıdır. Yakın tarihimiz belgelidir” dedi.

“Atatürk, hakkında en çok kitap yazılan lider”

Türk Kurtuluş Savaşı’nın lideri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, dünyadaki önderler ortasında hakkında en çok kitap yazılan ve araştırma yapılan önder olduğunu söyleyen Lider Deveci, “Ve o da Türkiye kuruluş gayretinin önderidir; bizim Cumhurbaşkanımızdır, Ceddimizdir. Bize, Türk gençliğine ve bizim dışımızda emsal tarihe sahip tüm milletlere ömür uzunluğu takip edilebilecek kalıcı yol haritası olan Nutuk’u, kurtuluş ve kuruluş sürecinde o uğraşın belgeselini bırakmıştır. Bu bayramı ve Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Daima söylüyorum, bizim jenerasyonumuz Atatürk’ün emanetine güzel bakamadı. Bilhassa şimdiki gençlere rahat ve keyifli bir formda yaşanacak Cumhuriyet bırakamadık. Bizim tecrübemiz, gençlerin gücü ve Kuva-yı Ulusala ruhu ile birlikte Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ve onun unsurlarını, ebediyen sonsuza kadar yaşatacak güçte ve kararlılıkta, tüm kurumlarıyla yine buluşturacağız. ‘Biz varız’ diyeceğiz ve Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız” diye konuştu.

“Atakumlular, Atatürk’ü selamlıyor”

Lider Deveci, Atakum Belediyesi’nin başta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olmak üzere tüm ulusal bayramları özel olarak kutladığını belirterek, “19 Mayıs’ın 100. yıldönümünde de önemli etkinlikler yapmıştık. Bilhassa bu pandemi periyodunda Kuva-yı Ulusala TIR’ıyla tüm Atakum’u dolaşıyoruz. Atakumlular da Atalarını seviyorlar; balkonlara hatta çatılara çıkıp ellerinde bayrakları kucaklarında çocukları Kuva-yı Ulusala TIR’ını, onun şahsında Mustafa Kemal Atatürk’ü selamlıyorlar. Bir de 100. yılda, Yüzyılın Rotası isminde dijital bir program uygulamıştık ve çok tesirli olmuştu. İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir o yolu takip etmişti. Birebir rotanın yanı sıra Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek dünyanın her yerinden çok sayıda gencin katıldığı bir dijital forum oluşturduk. Yüzyılın Rotası ile birlikte yaklaşık 5 bin genç bu dijital foruma katılıyor. Türkiye’nin siyaset, sanat, bilim yazın ve iş alanlarında başarılı isimleri gençlerle dijital platformda buluşuyor; herkes kendi muvaffakiyet kıssasını anlatıyor ve gençler onlara soru soruyor. Bu formda 19 Mayıs coşkusunu, Cumhuriyetin unsurlarını bir kere daha farkındalık yaratarak gençlere ve unutma eğiliminde olanlara hatırlatıyoruz. Yüzyılın Rotası’na Kurtuluş Yolu’ndaki tüm büyükşehir belediye liderlerimiz katıldılar. UYGUN Parti Genel Lideri Sayın Meral Akşener ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Sayın Kılıçdaroğlu da katıldı ve paylaştı. Onlar da gençlerle birlikte olacaklar. Tüm Türkiye’yi kucaklıyoruz. Türkiye’de ‘Ben varım. Benim kelamım var’ diyen hem gençler hem de başarılı isimler gençlerle tecrübelerini paylaşarak Kuva-yı Ulusala ruhunu yaşatacak ve gelecek jenerasyonlara aktaracaklar. Bu bayramlar da ona aracılık ediyor” kelamlarını kaydetti.

Halk TV özel yayını, Samsun’da

Atakum’da gerçekleştirilen etkinlikler Halk TV canlı yayını aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırılırken, Halk TV’nin başarılı programcısı, Gazeteci ve Müellif Serhan Asker, “Görkemli Hatıralar” programını Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da bir ulusun bağımsızlık uğraşı için birinci adımı attığı Tütün İskelesi’nde ekrana getirdi. Canlı yayınlanan 19 Mayıs özel programına ise Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, Türk Tarihçi ve Müellif Sinan Meydan ile Muharrir ve Araştırmacı Erol Mütercimler katıldı. Programın yapıldığı Tütün İskelesi ve etrafında ise bayram kutlamaya gelen yurttaşlar renkli imgeler oluşturdu.

Yüzyılın Rotası’na büyük dayanak

Atakum Belediyes’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel hayata geçirdiği Türkiye’nin en büyük gençlik forumu da başladı. Forumun büyük sürprizi ise 18 Mayıs gecesinde toplumsal medyada yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener başta olmak üzere; İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç, Yüzyılın Rotası’nda olduklarını açıklayarak gençleri foruma davet ettiler. Gençlik forumunda 19-20 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden kıymetli 55 konuşmacı, bin profesyonelle 10 binden fazla birebir görüşme yapacak; sanat, siyaset, iktisat, bilim alanında öncü isimler de gençlerle gerçekleştireceği panellerle geleceğe ışık tutarak genç beyinlere ilham verecek. Tıpkı vakitte Yüzyılın Gençlik Forumu’nda, tecrübe paylaşımlarının yanı sıra iştirakçi şirketlerle yapılacak sponsorluk muahedeleri sonucunda 102 gence yeni yüzyıla güçlü adımlar atabilmeleri için burs imkanı da sağlanacak. – SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...