Bakan Karaismailoğlu: “Türkiye artık eski Türkiye değildir”

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Bakan Karaismailoğlu: “Türkiye artık eski Türkiye değildir”

“Taşıt hareketliliğinin yüzde 160 artmasına karşın trafik kazalarında yüzde 80’e varan azalmalar oldu”

“5,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk”

“Dünyanın en geniş tünelini bulunduran yolumuzu hizmete açıyoruz”

“50 ülkede 60 noktaya yapılan dış çizgi uçuşlarımızı ise 127 ülkede 329 noktaya yükselttik”

“Ülkemizi dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı yüksek süratli tren işletmecisi ülke olma düzeyine yükselttik”

“Zamandan 1 milyar 324 milyon dolar, yakıttan 546 milyon dolar tasarruf sağladık”

ANKARA – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bizim yürüyüşümüz durdurulamaz. Halk için hakkın yolunda yaptığımız işler Türkiye’yi geleceğe taşıyacaktır. Türkiye artık eski Türkiye değildir” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Başkent’te üretimi tamamlanan TUSAŞ Kavşağı açılış merasimine katıldı. Açılışta konuşan Bakan Karaismailoğlu, dünyayı tesiri altına alan yeni tip korona salgınına karşın gerekli tüm sıhhat önlemlerini alarak, ülkeyi yarınlara taşıyacak ulaşım ve haberleşme projelerine sürat kesmeden devam ettiklerini bildirdi.

“Taşıt hareketliliğinin yüzde 160 artmasına karşın trafik kazalarında yüzde 80’e varan azalmalar oldu”

Yapılan yatırımların hem gençlerin daha müreffeh bir gelecekte yaşaması hem de direkt iktisadın gelişmesine yönelik yatırımlar olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “2003’te ülkemizde yalnızca 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardık. Konforun ve güvenliğin artması ile birlikte ortalama sürat 40 kilometreden 80 kilometreye çıktı. Yaptığımız bu yollar sayesinde taşıt hareketliliğinin yüzde 160 artmasına karşın trafik kazalarında yüzde 80’e varan azalmalar oldu. Yani her yıl binlerce can kurtardık. Asrın projelerinden biri olan Kuzey Marmara Otoyolumuzun son bölümünü de 21 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açacağız.

“Dünyanın en geniş tünelini bulunduran yolumuzu hizmete açıyoruz”

İstanbul da yapılan Hasdal-Habibler ortasındaki yol çalışmasından bahseden Karaismailoğlu, “Hasdal – Habibler ortasındaki 10 km uzunluğunda olan ve içinde 4 bin 5 metre uzunluğu ile İstanbul’un en uzun dünyanın en geniş tünelini bulunduran yolumuzu hizmete açıyoruz. Yolumuz açıldığında Hasdal Mahmutbey kavşağı ortasındaki ağır trafiğe alternatif yeni bir yolu hizmete almış olacağız” diye konuştu.

“Ülkemizi dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı yüksek süratli tren işletmecisi ülke olma düzeyine yükselttik”

Son 19 yılda demiryollarına yapılan yatırımların tepeye ulaştığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Bin 213 kilometrelik yüksek süratli tren çizgisi yaptık. Ülkemizi dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı yüksek süratli tren işletmecisi ülke olma düzeyine yükselttik. 3 bin 500 kilometre uzunluğunda demiryolu yatırımımız devam ediyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Sınırı projesi ile dünya demiryolu nakliyeciliğinde kısa vakitte kelam sahibi olduk. Bu çizgi ile ülkemizi Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Demir İpek Yolu’nun en stratejik ilişki noktası haline getirdik” dedi.

“50 ülkede 60 noktaya yapılan dış sınır uçuşlarımızı ise 127 ülkede 329 noktaya yükselttik”

Havayolu nakliyeciliğinde yapılan yatırımların kat kat arttığını ve bunun sonucunda ülke olarak dünyada değerli bir noktaya gelindiğine değinen Karaismailoğlu, “2003 yılında 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya, iç sınırlarda 2 merkezden 26 noktaya yapılan uçuş hizmetimizi 7 merkezden 56 noktaya çıkardık. 50 ülkede 60 noktaya yapılan dış sınır uçuşlarımızı ise 127 ülkede 329 noktaya yükselttik. İstanbul Havalimanı ile ülkemizi dünyadaki en değerli havayolu transfer merkezlerinden biri yaptık” tabirlerine yer verdi.

Coğrafik pozisyonu ve idari yapılanmasıyla Türkiye’nin kalbi olan Ankara’nın ulaşım yatırımlarına da farklı bir değer verildiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu şunları kaydetti:

“Bir yandan kent içi ve transit ulaşımda gereksinim duyulan projeleri hayata geçirirken, Ana güzergahlara iştirak noktalarında da kesintisiz trafik akışı sağlayarak, kıymetli merkezlere kolay ulaşım imkanı tesis ediyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Köprülü Kavşağı ve temas yolları da bu çalışmalarımızın en hoş örneklerinden biri olmuştur. Ankara-İstanbul ulaşımını sağlayan Devlet Yolu ve Anadolu Otoyolu güzergahında yer alan Kahramankazan ilçesi, son yıllardaki endüstrileşme atılımı ile gün geçtikçe büyümektedir.

Bölgede yerleşik olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.,başta olmak üzere Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi ; havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve ömür döngüsü takviye süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi pozisyonundadır.

Bu noktada ülkemiz açısından böylesi kıymetli bir merkezin ulaşım kalitesini artıracak bu kıymetli projeyi hayata geçirmek bizler için başka bir memnunluk ve gurur vesilesidir. Üretimini tamamladığımız Köprülü Kavşak ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi’nin Anadolu Otoyolu’na direkt iştiraki sağlanmıştır.”

“Türkiye’nin topraklarına can veren kaç projeye hükümetlerimiz imza atmıştır”

Türkiye için durmadan, yorulmadan, yılmadan çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Karaismailoğlu, “Bizleri 2023 gayelerimizden uzaklaştırmaya çalışanlara, bize köstek olmaya çalışanlara karşın, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emin adımlarla yatırımlarımızı bir bir hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin topraklarına can veren birçok projeye hükümetlerimiz imza atmıştır. Bunların yanında; hükümetlerimiz periyodundaki fidanlarımızı toprakla buluşturma seferberliği, Dünya’nın takdirini kazanmıştır” sözleri kaydetti.

“5,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk”

Karayollarına yapılan yatırımlarda tabiatın korunmasına ve yeni fidanların dikilmesinde de faal rol oynadığını belirten Karaismailoğlu, “Son 19 yılda 5,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı son on dokuz yılda yaptığımız çalışmalar sonucunda 23 milyon hektara çıkardık. Bugünde 61 bin metrekareye peyzaj alanında bin 50 adet karaçamı, 60 adet çınarı ve 85 bin 500 adet ardıç ve berberis ağacını toprakla buluşturacağız. Bakanlığımız, yalnızca karayolları yatırımları sayesinde yılda 2 milyon 500 bini aşkın ağaca eş bedel karbondioksit salınımını ortadan kaldırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Zamandan 1 milyar 324 milyon dolar, yakıttan 546 milyon dolar tasarruf sağladık”

Yapılan yatırımların çalışmalarının ülke iktisadına katkılarından bahseden Karaismailoğlu, “Genel ulaştırma ve altyapı projelerimiz sayesinde, yalnızca 2020 yılı içinde vakitten 1 milyar 324 milyon dolar, yakıttan 546 milyon dolar, etraf maliyetlerinden yaklaşık 11 milyon dolar tasarruf sağladık. Tüm ulaştırma projelerimizin etrafa olan katkısı aşikardır” sözlerine yer verdi.

“Türkiye artık eski Türkiye değildir”

Yatırımların hiçbir halde duramayacağını, hiçbir etkenin çalışmaların önüne geçemeyeceğini söyleyen Karaismailoğlu, “Tarih bizleri haklı çıkaracak ve gelecek kuşaklar her yeniliğe ve gelişmeye saldıran bu cenahları değil bizleri alkışlayacaktır. Bizim yürüyüşümüz durdurulamaz. Halk için hakkın yolunda yaptığımız işler Türkiye’yi geleceğe taşıyacaktır. Türkiye artık eski Türkiye değildir. Yeni Türkiye’nin de bu eski moda kara propagandacılara da karnı toktur” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ömer Faruk Karataş

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...