Bakan Karaismailoğlu “Kuzey Marmara Otoyolu Hasdal-Habipler-Başakşehir etabı yarın açılıyor”

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kuzey Marmara Otoyolu Hasdal-Habipler-Başakşehir etabının yarın hizmete alınacağını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu yarın açılacak Kuzey Marmara Otoyolu Hasdal-Habipler-Başakşehir etabında incelemelerde bulundu. İncelemelerinin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin, dünyanın en kıymetli ticaret yolları üzerinde kurduğu hakimiyetin en değerli bileşenlerinden Kuzey Marmara Otoyolu’muzun Hasdal-Habipler-Başakşehir etabı olan 7. Kesitinde de inşa faaliyetlerimiz tamamlanmıştır. Kuzey Marmara Otoyolumuz tüm çağdaş projelerimiz üzere milletimize armağan olsun. Çünkü bizim insanımız her şeyin en hoşuna, en niteliklisine, en konforlusuna layıktır. Bu çağdaş ve konforlu yolu kullanacak tüm vatandaşlarımıza ve milletlerarası konuklarımıza şimdiden keyifli sürüşler iyi seyahatler dileriz. Ülkemizin yarınlarının dizaynında çok kıymetli bir yer tutan Kuzey Marmara Otoyolu’nu, yarın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrif edeceği bir merasimle resmen hizmete açacağız” diye konuştu.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul’un ve Marmara Bölgesi’nin her noktasından kolay kolay erişilebilir bir formda, bağlantıyolları, köprüleri, viyadük ve tünelleriyle bir bütün sistem olarak inşa edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Bildiğiniz üzere, İstanbul’un güney kesitlerinde yaşanan büyüme kentimizin hayat kalitesini düşürmekle kalmamış, yer yer hayatı sıkıntıya dönüştürmüştür. Bakanlığımızın yaptığı, kent içi ulaşım kördüğümünü çözen Metro projelerimizle, Marmaray’la Avrasya Tüneli ile İstanbul’a nefes aldırırken, bir yandan da sürdürülebilir bir ömür kalitesi için pek çok proje planlıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu üzere İstanbul Havalimanımız da bu manada hayata geçirdiğimiz kıymetli adımlardan biridir. Yakında birinci adımlarını atacağımız Kanal İstanbul da yaratacağı ekonomik, toplumsal ve çevresel cazibeyle İstanbul coğrafyasına yeni bir boyut getirecektir” sözlerini kullandı.

Otoyolun üretimine ait dataları paylaşan Karaismailoğlu, “10,2 km uzunluğundaki 7nci kısmın kalan 9,1 km’lik Habibler Kavşağı – Hasdal Kavşağı ortasındaki kesitini de bitirdik ve hizmete alıyoruz. 8,73 km’si ana gövde, 0,43 km’si irtibat yolu olan bu kesim Habibler Kavşağı’ndan başlayıp, Cebeci maden ocaklarının güneyini kat ederek, Gazi ve Zübeyde Hanım Mahallelerinin altından 2×4 şeritli çift tüplü tünelle geçmekte, Hasdal Kavşağı aracılığıyla Alibeyköy-Hasdal mevkiinde 2. Etraf Yolu’na(TEM) bağlanmaktadır. Habibler Kavşağı – Hasdal Kavşağı bölümünde; 1 adet çift tüp tünel, 6 adet viyadük, 4 adet köprü, 1 adet üstgeçit, 8 adet altgeçit, 14 adet menfez olmak üzere toplam 34 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Proje bünyesinde ayrıyeten 2 adet tünel işletme merkezi yer almaktadır. Bu kısmın en değerli yapısı olan ve İstanbul’un en uzun tüneli özelliğine sahip olacak 2×4 şeritli Cebeci Tüneli, aç-kapa yapıları dahil sol tüpü 3 bin 815 metre, sağ tüpü 4 bin 5 metre olmak üzere toplam 7 bin 820 metre uzunluğundadır. Proje bünyesindeki 6 adet viyadüğün toplam uzunluğu da her iki istikamette 2 bin 75 metredir. Otoyolumuzun bugüne kadar yaklaşık 390 kilometresini tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmuştuk. Habipler ile Hasdal kısmının trafiğe açılmasıyla birlikte, yaklaşık 400 kilometre uzunluğundaki otoyolumuz yarın büsbütün hizmete giriyor. Bu kısmı hizmete açarak; Habipler Kavşağı ile Eski Edirne Asfaltı Caddesine bağlanarak kuzeyde Arnavutköy, güneyde Sultangazi ve Gaziosmanpaşa’ya, Hasdal Kavşağı ile de Alibeyköy-Hasdal mevkiinde mevcut 2. Çevreyoluna (O-2) entegrasyon sağlayacağız. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tarafından 2. Çevreyolunu kullanarak gelen araçların, İstanbul’un ağır yerleşim alanlarından olan Başakşehir, Kayaşehir, Arnavutköy’e ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi ile İkitelli OSB bölgesine olan ulaşımını kolaylaştıracağız. 2. Çevreyolunun en yüksek trafik hacmine sahip Hasdal Kavşağı ile Mahmutbey Batı Kavşağı ortasında süratli, konforlu ve emniyetli yeni bir ulaşım alternatifi oluşturacağız. 7. kısmın trafiğe açılmasıyla, yüksek kent içi trafik hacmine sahip olan mevcut 2. Çevreyoluna alternatif süratli, emniyetli ve konforlu yeni bir ulaşım koridorunu tamamladık. Bilhassa pik saatlerde oluşan uzun araç kuyruklarının önüne geçilerek trafikte beklemeden kaynaklanan akaryakıt ve vakit kayıpları engellenecektir” formunda konuştu.

Her geçen gün büyüyen İstanbul’un ulaşım gereksinimlerinin da arttığına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Bu nedenle Kuzey Marmara Otoyolu kapsamına Hadımköy(Nakkaş)-Başakşehir bölümünü de dahil ettik. 13 Nisan 2021 tarihinde mukavelesi imzalanan 45 km’lik bu kesim ile birlikte otoyolun toplam uzunluğu 443,4 km’ye ulaşacaktır. Yakın bir vakitte üretim çalışmalarına başlanacak Hadımköy (Nakkaş)- Başakşehir otoyoluna 7. Kesim sayesinde direkt ilişki sağlanmasıyla 2. Çevreyolu ile Başakşehir, Bahçeşehir, Kayaşehir üzere yerleşimler ve bu civardaki sanayi bölgeleri ortasında yeni bir ulaşım aksı oluşturulmuş olacaktır. Tekrar otoyolumuz, İstanbul Havalimanı ile kent merkezi ortasındaki ilişkiyi sağlarken; ayrıyeten Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Kuzey ve Güney Marmara’yı, Batı Anadolu’ya bağlamaktadır. Kuzey Marmara Bölgesi’nde doğu-batı istikametindeki ana ulaşım arterleri bölgesel trafik ile bölgeden geçen şehirlerarası ve milletlerarası trafiğin birbirinden ayrılarak, ulaşımdaki hizmet kalitesinin ve güvenliğinin artırılması sağlanmıştır. Böylece, İstanbul’dan ağır sanayi ve sanayi alanlarının bulunduğu Kocaeli ve Sakarya vilayetlerine ulaşım kolaylaşacak,

İstanbul ile Ankara ortasındaki seyahat müddeti de kısalacaktır. Tekirdağ ve Sakarya ortasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolu irtibat yolları ile birleşen otoyol; mevcut ulaşım ağları ve bilhassa İstanbul Boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü değerli ölçüde azaltmıştır.

Dini bayramlar üzere uzun vadeli tatillerde İstanbul’dan Anadolu vilayetlerine hakikat gidiş istikametinde ve tatil sonunda Anadolu’dan İstanbul’a dönüş istikametinde mevcut TEM otoyolu ve D-100 Karayolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir. Ayrıyeten bu otoyolumuz sayesinde vakitten 1 milyar 650 milyon TL, akaryakıttan 830 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 2 milyar 480 milyon TL tasarruf edilecek, karbon emisyonu 350 bin 960 ton azaltılacaktır.

Her ulaştırma projemizi bu özellikleriyle birer “çevre dostu proje” olarak görüyor ve tasarım etabından işletme süreçlerine kadar etraf dostu bir anlayışla hareket ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

(Volkan Kayalar/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...