ASO Başkanı Özdebir: “Karbon ayak izimizi sıfırlayabilmemiz lazım”

spot_img

Ankara Havadis, Asayis, İktisat ve Turizm Haberlerinin yer aldığı platformumuz size Ankara Hakkında hoş bilgiler vermektedir.

ASO Lideri Özdebir: “Karbon ayak izimizi sıfırlayabilmemiz lazım”

ANKARA – Ankara Sanayi Odası Lideri Nurettin Özdebir, “Bizim karbon ayak izimizi sıfırlayabilmemiz lazım. Burada sıfır emisyonu olan nükleer santraller öne çıkıyor. Bunların içerisinde yeşil güç diyebileceğimiz toryum reaktörlerinin öne çıktığını görüyoruz” dedi.

‘Türkiye Toryum Yakıtlı 4. Kuşak Nükleer Reaktör Yapmak için Yola Çıkıyor’ isimli çevrimiçi toplantı düzenlendi. ASO Lideri Nurettin Özdebir ise toplantının açılış konuşmasını yaptı. ASO’nun 10 yıldır nükleer teknolojiyle ilgilendiğini belirten Lider Özdebir, “2015’den itibaren de Sanayi Bakanlığımızın takviyeleriyle tüm Türkiye’yi kapsayacak nükleer sanayi kümesi oluşturduk. Bu kümede 70 civarında firmamız var. Nükleer santrallere gereç üretmekle ilgili sanayicilerimizin hazırlanması, bu bahse kendilerini sahiplenmesi için bir çalışma yürütüyoruz. Bu projemiz hala devam ediyor. Yola çıkış emelimiz bilhassa ülkemizde inşa edilmekte olan 4 adet nükleer reaktörün sanki ne kadar oraya kendi eserlerimizi sokabiliriz. Bu tesisler içerisinde yerli malı oranını ne kadar artırabiliriz. Yaklaşık 22 milyar dolarlık bir yatırım. Bu yatırımın içerisinden Türkiye olarak bizim 5 6 milyar dolarlık bir hissesi kendimize alabilmemiz lazım” sözlerini kullandı.

“Destek verilirse Türkiye’nin nükleer teknolojisini üreten nükleer santraline sahip olacağız”

Yurtdışında birçok nükleer santraller gezildiğini söyleyen Lider Özdebir, “Bunları gördükçe bize bugüne kadar öcü olarak gösterilen bu alanın Türk endüstrisinin kabiliyetleri içerisinde çok yapılabilir şeyler olduğunu da yaşamış olduk. Materyal teknolojisinde birtakım eksikliklerimiz var. Onun için de çabalarımız var. Bir firmamız kümelenme dayanağı kapsamında nükleer korozyona sağlam çeliği de ürettiler. Şu anda testleri devam ediyor. Aslında yol verilirse, biraz dayanak verilirse Türkiye’nin nükleer teknolojisini üreten nükleer santraline sahip olacağız” formunda konuştu.

Mevzuyu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a ilettiklerini söyleyen Lider Özdebir “Bunun üzerine bir çalışma başladı. Hepinizin malumu olduğu üzere bu alanda çalışabilmek için öncelikle ülkemizin milletlerarası kuruluşlara bir deklarasyonda bulunması ve yol haritasını bildirmesi lazım. Burada işler tamamlandı yahut tamamlanmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanımız da tensip buyurdukları takdirde bu deklarasyonu ülke olarak yapıp fiili olarak bu hususta çalışmaya başlayabileceğiz” açıklamasında bulundu.

“Karbon ayak izimizi sıfırlayabilmemiz lazım”

Türkiye’nin her yıl 50 milyar civarında cari açığın güçten kaynaklı olduğunu bildiren Lider Özdebir, “Türkiye güç bağımlısı bir ülke. Yavaş yavaş kendi ulusal kaynaklarımıza dönmeye çalışıyoruz. Bunların içerisinde yerli kömür var, yenilenebilir güç var. Şu anda dünyanın en büyük sorunu en büyük tehlikesi küresel ısınma. Burada bizim karbon ayak izimizi sıfırlayabilmemiz lazım. Burada sıfır emisyonu olan nükleer santraller öne çıkıyor. Bunların içerisinde yeşil güç diyebileceğimiz Toryum Reaktörlerinin öne çıktığını görüyoruz. Bir öbür neden ise şu ana kadar 3’üncü jenerasyon reaktörler dünyada yapıldı. Bunların yerine devreye girecek olan M3 tuz reaktörlerinin çok daha inançlı olması nedeniyle bu yolu seçtik” değerlendirmelerinde bulundu.

Şu anda kelam konusu olan reaktörün yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumla fizyon tepkisinin başlatıldığı ergimiş tuz reaktörü olduğu bilgisini veren Lider Özdebir,” Yapmış olduğumuz taramalarda bilhassa Amerika’da Türkiye’den mezun olmuş çalışan çok sayıda mühendisimize de rastladık. Bu da bize farklı bir itimat verdi” diye konuştu.

Dr. Reşat Uzmen ise nükleer reaktör ile Türkiye’nin önüne birçok imkan açılacağını belirterek, “Toryum- ETR bileşenlerinin testleri, incelenmesi, imali hususlarında memleketler arası iş birliği ile gereç bilimi ve nükleer kimya konusunda önemli bir atılım sağlanacaktır. Kullanılacak toryumun ulusal kaynaklardan üretilmesi Türkiye’nin güç iktisadına değerli bir katkı sağlayacaktır. İklim değişikliği ve sera gaz salımı bağlamında toryum yakıt çevrimli ETR’lerin yaygınlaşması ile kömrü+doğalgaz kullanımını değerli ölçüde azaltmak mümkün olacaktır” dedi.

Programa katılan bir öteki konuşmacı Adil Buyan ise “Mutlaka bu işin gerisinde devlet olmalı, siyasetçiler olmalı. Siyasetçilerimizi ikna edebilirsek bu bahiste başarılı olabilirsek sonuç alabiliriz” değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mevlüt İşli

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...