Almanya, Namibya’daki soykırımı itiraf etti

spot_img

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün, Almanya’nın Herero ve Nama halklarına karşı işlenen hataları “soykırım” olarak kabul ettiğini açıkladı.

Heiko Maas, jest olarak 30 yıl içinde kurbanların torunlarını desteklemek için 1,1 milyar euroluk bir fon oluşturulacağını söyledi.

The Namibian gazetesinin haberine nazaran, Herero ve Nama halklarını temsil eden örgütler, Almanya’nın kalkınma için ülkeye vereceği yardımın tazminat olmadığını ve bu mutabakatın halklara ihanet olduğunu belirtti.

Namibya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Alfredo Hengari, Almanya’nın teklifinin 26 Mayıs’ta kabine toplantısında gündeme geldiğini ve Devlet Lideri Hage Geingob’un mağdur topluluklarla görüşeceğini söyledi.

“ANLAŞMA KÂFİ DEĞİL”

Herero Klasik İdare Şefi (OTA) Vekuii Rukoro, hükümetin müzakerelerde sergilediği tavrın açık olmadığını ve Almanya’nın tazminat ödemekten kaçmak için diğer yollara başvurduğunu söyledi.

Hak ettikleri şeyi alabilmek için her türlü çabayı vereceklerini aktaran Rukoro, “Bu mutabakat, atalarımızın kanı için kâfi değil.” sözünü kullandı.

“ATALARIMIZA VE AKLIMIZA HAKARET”

Almanya’nın tazminat ödememek için “yeniden inşa” ve “iyileştirme” üzere kavramlar kullandığına dikkati çeken Rukoro, “Bu, cetlerimize ve aklımıza bir hakaret.” dedi.

“SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Nama Halk Önderleri Birliği (NTLA) Lideri Johannes Isaack ise muahede haberi sonrası şaşkınlık yaşadıklarını belirterek bu muahedeyi desteklemediklerini söyledi. Isaack, “Biz dışarıya itildik. Bizsiz rastgele bir şey bize karşıdır. Savaşmaya devam etmek zorundayız.” diye konuştu.

Rukoro ve Isaack, hükümetin ve özel temsilci Zed Ngavirue’nin bu muahedeyi kabul etmekle ihanet içinde olduğunu lisana getirdi.

Soykırım için özür dilemeyi kabul eden Almanya, 2015’ten bu yana Namibya hükümetiyle tazminata ait toplantıları sürdürüyor. Soykırımcı Alman güçleri, 1904-1908 yıllarında kendilerine direnen Herero ve Nama halklarından on binlerce kişiyi katletmişti.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...