ABD, Yunanistan’daki silahlı kuvvetlerinin varlığını artıracak

spot_img

ABD güçleri, Yunanistan’daki varlığını artırmaya hazırlanıyor.

Washington’ın, Yunanistan’daki silahlı kuvvetlerinin varlığını hem kalıcı hem de dönüşümlü olarak artırmaya karar verdiği, hususla ilgili olarak müttefiklerini ve ortaklarını bilgilendirdiği aktarıldı.

ABD YUNANİSTAN’DAKİ ÜS SAYISINI ARTIRIYOR

Gelişme karşısında Yunan basınında adeta yaşanan “sevinç” lisana getirildi. Kathimerini gazetesinin, mevzuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, ABD’nin ülkedeki askeri varlığının artırılması için “Bir NATO müttefikinin doğal konuşlanması” denildi.

Yunanistan’daki Amerikan askerlerinin bulunduğu noktaların sayısının artırılmasının, 2019’da iki ülke ortasında imzalanan Karşılıklı Savunma İş Birliği Muahedesi kapsamında yapıldığı tabir edildi.

EN AZ 4 ÜS EKLENECEK

Bu kapsamda mevcut ABD askeri varlığının bulunduğu noktalara en az dört üs daha eklenecek.

ABD güçleri, halihazırda Girit’teki Suda Üssü ile Dedeağaç limanını kullanırken, Larissa ve Stefanovikio’daki hava üssü de ABD uçaklarına hizmet veriyor.

ANDRAVIDA HAVA ÜSSÜ GÜNDEMDE

Yunan Savunma Bakanlığı’nın Amerikalıların seçim yapabileceği 22 yerin listesini hazırladığı kaydedildi. Muhtemel yerlerden birincisi, ülkenin batısındaki Andravida hava üssü. İskiri Adası’nın da gündemde olduğu bildirildi.

Üssün pozisyonunun, Batı Avrupa’dan, bilhassa İtalya’dan süratli konuşlanmayı sağladığı bilgisi paylaşıldı. “ABD, son aylarda F-15 ve F-16 avcı uçakları, KC-135 tankerleri ve MQ-9 Reaper İHA’sı konuşlandırdı.” denildi.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...