ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “ABD, İsrail’in meşru müdafaa hakkını destekliyor”Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

spot_img

– ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “ABD, İsrail‘in yasal müdafaa hakkını destekliyor”

Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

TEL AVİV – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “ABD, İsrail’in yasal müdafaa hakkını destekliyor” dedi. Blinken ayrıyeten, Gazze’nin tekrar inşasına büyük ölçüde katkı sunacaklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Hamas ortasında 21 Mayıs’ta varılan ateşkesi destekleme emeliyle başlattığı 4 günlük Orta Doğu cinsinin birinci durağı olan İsrail’de temaslarına başladı. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir ortaya geldi. İkili, görüşmenin akabinde kameraların karşısına geçti. ABD’nin İsrail’in yasal müdafaa hakkını desteklediğini söz eden Blinken, birebir vakitte son çatışmaların akabinde Gazze’nin yine inşasına büyük ölçüde katkı sunacaklarını belirtti.

Blinken, “Başkan Joe Biden, benden bugün buraya 4 nedenden ötürü gelmemi istedi. ABD’nin İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını göstermek, Batı Şeria ve Kudüs’te daha fazla istikrar sağlamak ve tansiyonu azaltmak için çalışmaya başlamak, Gazze’nin yine inşasında süratli bir başlangıç yapmak, Filistin halkı ve idaresi ile münasebetimizi yine inşa etmeye devam etmek” dedi.

ABD’nin İsrail’in kendisini ataklara karşı savunma hakkını büsbütün desteklediğini söyleyen Blinken, “Uzun müddettir devam eden iştirakimizin tüm taraflarını güçlendirmeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı. Blinken, “Buna bugün yaptığımız üzere, İran ile nükleer muahedeye potansiyel bir geri dönüş konusunda Viyana’da devam eden müzakereler hakkında İsrail ile yakın istişareler da dahil olmak üzere devam edeceğiz” diyerek İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu aksiyonlarına karşı koymak için birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Tekrar şiddet ortamına dönüşün önlenmesi, Gazze’deki insani krizin üstesinden gelinmesi üzere bir dizi zorluğun aşılması konusunda ateşkesin sağladığı fırsattan yararlanmaları gerektiğini belirten Blinken, “Bugün ABD’nin değerli bir yardımını açıklayacağız. Hamas’ın bundan yararlanmamasını sağlamak için ortaklarımızla birlikte çalışacağız” formunda konuştu.

“Gazze ve Batı Şeria’daki fırsatları genişletmek için de çalışmalıyız” diyen Blinken, “Bunun üzere yatırımlar, hem Filistinlilere hem de İsraillilere yarar sağlayacak daha istikrarlı bir ortamın gelişmesine yardımcı olacaktır” dedi. Blinken, Netanyahu ile her iki taraftaki önderlerin ortak gelecekleri için daha uygun bir yol belirlemeleri hedefiyle atmaları gereken öbür adımlar hakkında konuştuklarını belirtti.

Blinken, “Filistinlilerin ve İsraillilerin eşit derecede inançlı ve emniyetli yaşamayı, eşit fırsatlardan yararlanmayı, onurlu muamele görmeyi hak ettiklerine inanıyoruz” dedi.

“Hamas sükuneti bozup İsrail’e saldırırsa, yanıtımız çok güçlü olur”

İsrail Başbakanı Netanyahu ise konuşmasında İsrail’in yasal müdafaa hakkına “sağlam desteği” için ABD’ye teşekkür etti. “Hamas sükuneti bozup İsrail’e saldırırsa, yanıtımız çok güçlü olur” diyen Netanyahu, Blinken ile Hamas’ın yine silahlanmasını önlemek için birlikte nasıl çalışılacağını görüştüklerini tabir etti.

İran konusuna da değinen Netanyahu, “Umarım ABD, eski Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı’na geri dönmez. Mutabakatın İran’ın memleketler arası meşruiyete sahip bir nükleer silah cephaneliğine sahip olmasının yolunu açtığına inanıyoruz” dedi. Netanyahu, “Ne olursa olsun İsrail, yıkımımıza kendini adayan ve bu emelle kitle imha silahları elde etmeye kararlı bir rejime karşı kendini savunma hakkını her vakit gizli tutacaktır” halinde konuştu.

Netanyahu ayrıyeten, İsrail ile Arap ve Müslüman dünyası ortasındaki olağanlaşma adımlarını genişletmek için İsrail ve ABD’nin birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Filistinlilerle barış sağlanması konusuna değinen Netanyahu, “ABD Lideri Biden, ‘İsrail bağımsız bir Yahudi devleti olarak tanınana kadar barış olmayacak’ dediğinde mutlaka haklıydı. Anahtar bu, Lider Biden ile daha fazla birebir fikirde olamazdım” sözlerini kullandı.

Blinken’ın bir sonraki durağı Ramallah

ABD Dışişleri Antony Blinken, İsrail temaslarının akabinde Batı Şeria’da bulunan Ramallah’a geçerek Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed Iştiyye ile bir ortaya gelecek. Görüşmelerde, İsrail ile Hamas ortasındaki ateşkese verilen takviye ile Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması hususlarının ele alınması bekleniyor.

Blinken, Orta Doğu çeşidi kapsamında İsrail ve Filistin’in yanı sıra ateşkesi desteklemek ve çatışmaların tekrar başlaması riskini azaltmaya yönelik uğraşları ele almak üzere Mısır ve Ürdün’de de temaslarda bulunacak.

İsrail’in 10 Mayıs’ta Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı ve 11 gün boyunca devam eden hücumları, ABD’den gelen baskılar üzerine taraflar ortasında 21 Mayıs’ta alınan ateşkes kararı ile sona ermişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...