2021 Suriye seçim sonuçları açıklandı!

spot_img

Suriye’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararlarını hiçe sayan rejimin göstermelik adaylarla düzenlediği kelamda devlet başkanlığı seçimini, oyların yüzde 95’ini alan Beşşar Esed kazandı.

OYLARIN YÜZDE 95’İNİ ALDI

Rejimin ajansı SANA’nın haberine nazaran, rejimin Meclis Lideri Hammode Sabbag, basına yaptığı açıklamada, Esed’in kelamda devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 95,1’ini alarak kazandığını duyurdu.

Sabbag, halkın en az yarıdan fazlasının sandığa gitme imkanı bulunmayan ülkede, iştirak oranının yüzde 87,64 olduğunu ileri sürdü. Esed’in 13 milyon 540 bin 860 oy aldığını belirten Sabbag, 470 bin 276 oy toplayan göstermelik adaylardan Mahmut Meri’nin oyların yüzde 3.3’ünü aldığını söyledi. Sabbag, kamuoyunun tanımadığı göstermelik öbür adaylardan Abdullah Sellum Abdullah’ın 213 bin 968 oyla, sonuçların yüzde 1,5’ni aldığını duyurdu.

BABASINDAN SONRA İDARESİ DEVRALMIŞTI

Babası Hafız Esed’in vefatının akabinde 2000 yılında idaresi devralan Esed’in, en son haziran 2014’te gerçekleştirilen kelamda devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 88,7’sini aldığı ilan edilmişti.

“MEŞRU DEĞİL”

Suriye’nin kuzeyinde askeri muhaliflerin denetimindeki halk, Esed rejiminin kelamda seçimine karşı şovlar düzenlemişti. Gösterimlik seçime “tiyatro” benzetmesi yapan Suriye muhalefeti, kelamda seçiminin “meşru” olmadığını vurgulayarak karşı çıktı.

TÜRKİYE DE REAKSİYON GÖSTERDİ

Türkiye, Esed rejiminin tek taraflı olarak kendi denetimindeki bölgelerde düzenlediği kelamda seçime reaksiyon gösteren ülkelerin başında geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan kelamda seçim günü yapılan açıklamada, “Suriye rejimi tarafından bugün düzenlenen seçimler halkın hür iradesini yansıtmayan gayrimeşru bir nitelik taşımaktadır. Hür ve adil olmayan koşullarda tertiplenen kelam konusu seçimler, Suriye ihtilafının siyasi tahliline ait BM Güvenlik Kurulunun (BMGK) 2254 sayılı kararının lafzı ve ruhuyla bağdaşmadığı üzere rejimin siyasi sürece ait samimiyetsiz yaklaşımını da ortaya koymaktadır.” sözü kullanılmıştı.

4 AVRUPA ÜLKESİ VE ABD: ADİL DEĞİL

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere de 25 Mayıs’ta ortak yazılı açılamayla Esed’in göstermelik seçimine karşı çıktı. Ortak açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları olarak, açık bir halde lisana getiriyoruz ki Suriye’de 26 Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimleri, özgür ve adil olmayacak.” değerlendirmesi yer almıştı.

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...